Spodnie (Źródło: pixabay)
Spodnie (Źródło: pixabay)

Inteligentne spodnie dyskretnie śledzą aktywność użytkownika

Inteligentne spodnie, opracowane przez naukowców z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego, wykorzystują światłowody do analizowania aktywności fizycznej użytkownika.

Nawet ubrania mogą być inteligentne

Dzięki materiałom o wyjątkowych właściwościach cieplnych i przewodzących, inżynierowie potrafią stworzyć odzież zdolną do monitorowania parametrów życiowych, jakości treningu czy postępu schorzeń i chorób. Najnowszy produkt opracowany przez zespół z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego idzie o krok dalej, będąc w stanie śledzić ruchy i ćwiczenia wykonywane przez użytkownika.

Dla lekarzy często ważne jest monitorowanie aktywności fizycznej pacjenta przez cały dzień, jednakże trudno jest to zrobić bez montażu natrętnych kamer w domu pacjenta. Stworzone przez prof. Arnaldo Leal-Junior i jego zespół spodnie polimerowe rozwiązują ten problem.

Odzież zawiera dwa światłowody o grubości 1 mm, które biegną pionowo wzdłuż tylnej części każdej nogawki. W 30 punktach wzdłuż każdego światłowodu usunięto niewielką część izolacji, mającej niższy współczynnik załamania światła niż rdzeń przenoszący światło. Dlatego też, gdy światło przechodzi przez zagięcia światłowodu, odblaskowa granica okładziny/rdzenia utrzymuje to światło w rdzeniu, utrzymując silny sygnał.

W spodniach światłowody wyginają się naturalnie w wyniku ruchów i ćwiczeń użytkownika. Wywołane tym sposobem spadki siły sygnału optycznego informują, jaka czynność jest wykonywana.

Inteligentne spodnie (Źródło: optica)
Inteligentne spodnie (Źródło: optica)

Światłowodowe spodnie wyśpiewają lekarzowi wszystko

Poprzez ciągłe monitorowanie siły sygnału docierającego do końca każdego włókna, algorytm na dołączonym mikroprocesorze jest w stanie określić, co robi dana osoba. W testach laboratoryjnych technologia była 100% dokładna w identyfikowaniu czynności, które obejmowały chodzenie, szybkie chodzenie, kucanie, siedzenie na krześle, siedzenie na podłodze czy kopanie w przód i w tył.

Naukowcy pracują teraz nad połączeniem procesora Smart Pants z chmurą, dzięki czemu lekarze będą mogli zdalnie monitorować swoich pacjentów

Inteligentne spodnie (Źródło: optica)
Inteligentne spodnie (Źródło: optica)

Nasze inteligentne spodnie z włókna polimerowego mogą być używane do wykrywania takich czynności, jak siedzenie, kucanie, chodzenie lub kopanie bez hamowania naturalnych ruchów. o podejście pozwala uniknąć problemów związanych z prywatnością, które towarzyszą systemom opartym na obrazie i może być przydatne do monitorowania starzejących się pacjentów w domu lub do pomiaru parametrów, takich jak zakres ruchu w klinikach rehabilitacyjnych.

prof. Arnaldo Leal-Junior, kierownik zespołu projektowego