SpoonTEK (czarna)
Źródło: SpoonTEK

SpoonTEK – łyżka, która poprawia smak jedzonych potraw

SpoonTEK to łyżka, która przy pomocy impulsów elektrycznych poprawia smak potraw. Ma jednak pewne, dość istotne, ograniczenia…

Łyżka – proste narzędzie, za pomocą którego możemy zjeść zupę, jogurt czy lody. Znam nawet pewną osobę, która przy pomocy łyżki konsumuje praktycznie każdy rodzaj pokarmu. Rzecz jasna ma w domu inne sztućce, niemniej to łyżka skradła serce tejże jednostki.

Szukając prezentów (tak, zawsze szukam i kupuję przed grudniem, a jeden już nawet czeka na oddanie znajomemu), natknąłem się na SpoonTEK. Rewolucyjną łyżkę, która za pomocą wyszukanej technologii oraz elektryczności stymuluje nasze kubki smakowe.

SpoonTEK - łyżka, która poprawia smak jedzonych potraw
SpoonTEK – widok na elektrodę oraz diodę LED

SpoonTEK – łyżka, która wzmacnia smak

SpoonTEK zaczynał, jak wiele innych ciekawych produktów, jako projekt crowdfundingowy. Akcja wystartowała na Indiegogo i okazała się sukcesem. Twórcy chcieli osiągnąć pułap (w przeliczeniu na naszą walutę) 166503 złotych. Projekt wsparły aż 1182 osoby, które wpłaciły w sumie 214181 złotych. Zainteresowanie było więc ogromne.

Łyżka korzysta z technologii czucia jonicznego [ang. ion sense technology], która to stymuluje kubki smakowe zlokalizowane na języku, za pomocą prądu elektrycznego. Żeby urządzenie działało, należy upewnić się, że obwód jest zamknięty. Oznacza to, że musimy mieć palec na srebrnym panelu, zlokalizowanym na spodniej stronie łyżki, natomiast na wierzchniej posiłek musi przylegać do elektrody. Jeśli obwód pozostanie otwarty, SpoonTEK będzie działał niczym zwykła łyżka.

Wraz z zamknięciem obwodu, na łyżce zapala się dioda LED, która to sygnalizuje działanie urządzenia. Wtedy mamy pewność, że SpoonTEK działa i będziemy mogli rozkoszować się ulepszonym smakiem potraw. Tutaj jednak należy powiedzieć, że nie wszystkich. Istnieją bowiem pewne ograniczenia oraz rekomendacje, które, jeśli zastosowane, pozwolą wykorzystać pełen potencjał sprzętu.

SpoonTEK - łyżka, która poprawia smak jedzonych potraw
SpoonTEK powstał w trzech wersjach kolorystycznych.

SpoonTEK – jak i co jeść?

Łyżka powstała głównie z myślą o konsumpcji jedzenia w stanie płynnym. Świetnie sprawdzi się przy zupach, lodach, jogurtach, tego typu żywności. Prawdopodobnie sprawi również, że bimber z Thermomixu będzie lepszy. Nie wzniesie smaku kotleta na nowe wyżyny, próżno również szukać poprawy w doznaniach związanych z konsumpcją frytek.

Jeśli chodzi o zalecenia, urządzenie najlepiej sprawuje się podczas jedzenia pokarmów z niską zawartością soli czy cukru. To właśnie z myślą o tych produktach spożywczych ta łyżka powstała. Celem nadrzędnym jest bowiem sprawić, aby ludzie decydowali się na jedzenie produktów o niższej zawartości substancji, które nam szkodzą, ale bez utraty walorów smakowych. Produkty zero smakują bowiem inaczej i nie da się temu zaprzeczyć. Ta łyżka sprawi, że różnica będzie niedostrzegalna, a nieprzyjemny posmak zniknie.

Cena futurystycznej łyżki..

SpoonTEK kosztuje 29,99 dolara amerykańskiego. Jeśli chcielibyśmy ją zamówić, to trzeba by było doliczyć jeszcze 9,99 dolara za wysyłkę. Klienci więc zapłaciliby w sumie 39,98 dolara, co przekłada się na niecałe 200 złotych.

Znajdą się chętni na ten produkt?