Starlink (źródło: starlink.com)
Starlink (źródło: starlink.com)

Starlink osiąga szczytową prędkość pobierania bez użycia specjalnego sprzętu

W dobie, gdy dostęp do internetu jest kluczowy, projekt Starlink wprowadza innowacje, które mogą całkowicie odmienić nasze postrzeganie dostępności sieci. Założony przez wizjonera technologicznego Elona Muska, ma ambicje pokryć świat szybkim internetem „z kosmosu”, ale również umożliwia bezpośrednią komunikację z telefonów komórkowych z satelitą.

Bezpośrednie połączenie z satelitą

Najnowsze doniesienia szefa SpaceX dotyczą osiągnięcia imponującej prędkości pobierania danych — aż 17 Mb/s z satelity Starlink bezpośrednio do „niezmodyfikowanego” telefonu Samsung z Androidem. Oświadczenie oczywiście wzbudziło niemałą ciekawość wśród obserwujących, którzy szybko odkryli, że tajemniczy model smartfona o numerach seryjnych R5CR106KM7J to Galaxy S21 Ultra 128 GB w kolorze srebrnym Phantom Silver.

To wydarzenie otwiera nowy rozdział w komunikacji satelitarnej, umożliwiając użytkownikom korzystanie z telefonów komórkowych w miejscach, gdzie wcześniej było to niemożliwe bez użycia specjalistycznego sprzętu.

Ta przełomowa technologia, opracowana we współpracy z operatorami sieci komórkowych, znalazła kilku silnych sojuszników m.in. T-Mobile. Partnerstwo ma na celu wykorzystanie możliwości łączności satelitarnej, aby wymazać z map zasięgu „martwe strefy”. Wizja Elona Muska ma globalny zasięg. Chodzi mu o to, aby każdy miał możliwość korzystania z telefonu, niezależnie od miejsca na ziemi.

Wiadomości tekstowe przez Starlinka

Łączenie zwykłych telefonów komórkowych bezpośrednio z satelitami do tej pory wymagało pokonania licznych wyzwań technicznych. Telefony są w ciągłym ruchu, w odróżnieniu od stacjonarnych wież naziemnych. To natomiast stwarzało trudności w utrzymaniu stabilnego połączenia. Inżynierowie SpaceX sprostali temu zadaniu dzięki zaawansowanym technologiom antenowym i oprogramowaniu.

Należy tu wspomnieć, że ci sami specjaliści niedawno osiągnęli kolejny kamień milowy, udanie transmitując pierwszą wiadomość tekstową i tweet za pomocą technologii 'Direct-to-Cell’ (DTC) w ramach projektu Starlink. Planuje się, że usługa telefonii komórkowej zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku, co tylko przybliża przedsiębiorstwo do realizacji swojej wizji.

Póki co jest nadal w fazie rozwoju, jednak zdecydowanie widać potencjał, który może wyraźnie ułatwić dostęp do komunikacji na najbardziej odległych i trudno dostępnych obszarach świata.