Technologia wciąż idzie do przodu i niezmienne nas zaskakuje swoimi kolejnymi możliwościami. Wykorzystywanie jej osiągnięć w różnych dziedzinach życia jest już więc powszechne. Różnego rodzaju symulacje pozwalają trenować umiejętności bez nadmiernych kosztów. Brytyjscy studenci medycyny również postanowili z tego skorzystać i jako pierwsi na świecie uczą się zagadnień medycznych, pracując z pacjentami holograficznymi.
Brytyjscy studenci ćwiczą na pacjentach w VR
Uniwersytet Cambridge, szkoląc swoich studentów medycyny w Addenbrooke’s Hospital, sięgnął po nowoczesne metody, wykorzystujące technologię VR. Nauczanie odbywa się za pomocą realistycznych hologramów, dostępnych z dowolnego miejsca na świecie. Powstały one przy współpracy z firmą technologiczną GigXR z Los Angeles.
Jak podaje portal Independent, twórcy oprogramowania uważają, że wprowadzenie go na uczelniach wyższych zapewni bardziej elastyczne i opłacalne szkolenia niż tradycyjna symulacja. Między innymi dlatego, że wymaga większych zasobów i wydatków na utrzymanie laboratoriów oraz zatrudnianie osób, które odgrywają rolę pacjentów.
Jak wygląda szkolenie studentów w VR?
Aby odbyć takie szkolenie w rzeczywistości mieszanej, każdy ze studentów potrzebuje oczywiście gogli VR. Następnie przenosząc się do świata VR rozpoczynają naukę w czasie rzeczywistym, podczas której również mogą wchodzić w interakcje z dokładnie odtworzonymi pacjentami holograficznymi.
Rzeczywistość mieszana jest coraz częściej uznawana za przydatną metodę treningu na symulatorze. W miarę jak instytucje otrzymują kolejne zamówienia, zapotrzebowanie na platformy, które oferują użyteczność i łatwość zarządzania uczeniem się w rzeczywistości mieszanej, szybko rośnie.
Wyjaśnił Dr Arun Gupta, konsultant anestezjolog w CUH i kierujący projektem.
Jeśli natomiast chodzi o samą platformę, GigXR umożliwia instruktorom lepsze przygotowanie uczniów za pomocą dokładnej medycznie symulacji do obserwacji oraz oceny. Wszystko odbywa się w oparciu o HoloScenarios. To właśnie na jego podstawie uczniowie na całym świecie mogą mieć równy dostęp do najwyższej wiedzy specjalistycznej, dzięki której będą w stanie lepiej opanować umiejętności kliniczne.
Podczas nauki każdy ze studentów będzie miał do wyboru kilka modułów symulacji. Pierwszy jest skoncentrowany na chorobach układu oddechowego oraz nagłych wypadkach. Należą do nich na przykład przyjęcie holograficznego pacjenta z astmą, anafilaksją, zatorem płucnym czy zapaleniem płuc. W kolejnych etapach opracowywane są moduły z zakresu kardiologii i neurologii.