leki, źródło: stevepb, Pixabay
Leki (źródło: stevepb, Pixabay)

Super-Pharm inwestuje w roboty. Pierwszy trafił już do warszawskiej apteki

Popularna sieć aptek w Polsce inwestuje w roboty. Super-Pharm ma zamiar wdrożyć je do 20 sklepów z lekami w Polsce. Pierwsza maszyna jest już w warszawskiej Promenadzie.

Super-Pharm inwestuje w roboty w Polsce

Robotyka, podobnie jak sztuczna inteligencja, przeżywa swoją świetność. Maszyny coraz częściej odciążają pracowników fabryk, dowożą posiłki, a teraz również pojawią się w aptekach. Sieć Super-Pharm zdecydowała się zainwestować w 20 urządzeń, które będą wspomagać farmaceutów w ich codziennej pracy.

Jak podaje serwis dlahandlu.pl, pierwszy robot pojawił się już na terenie Centrum Handlowego Atrium Promenada w Warszawie, gdzie zajmuje się przyjmowaniem leków do swojego wnętrza, nazywanego magazynem. Urządzenie przeprowadza skanowanie dokumentu przyjęcia oraz wydaje konkretny lek po odczytaniu właściwej recepty. Każde opakowanie medykamentu otrzymuje własną przegródkę.

Opracowany system pozwala na szybsze wydawanie leków, z jednoczesną możliwością dłuższej rozmowy z pacjentem i rozwianiem jego wszelkich obaw związanych z planowanym przyjęciem medykamentu. Ponadto maszyna pozwala na ograniczenie pomyłek, a także zredukowanie strat dla apteki, gdyż w pierwszej kolejności wydawane są środki o krótszej dacie ważności.

Robot Rowa Vmax 210 trafia do aptek Super-Pharm (źródło: Rxbotics Solution)
Robot Rowa Vmax 210 (źródło: Rxbotics Solution)

Robotyczny pomocnik aptekarzy

Robotem, który trafił do warszawskiej apteki jest urządzenie BD Rowa Vmax 210. Jak twierdzi producent, sprzęt jest w stanie w ciągu 10 minut przyjąć nawet 300 opakowań z medykamentami. Sieć ma zamiar wyposażać w kolejne maszyny łącznie 20 aptecznych zapleczy, w sklepach zlokalizowanych na terenie Polski.

Jak wynika z informacji, przewidywane jest wdrożenie urządzeń na terenie Poznania, Krakowa oraz Warszawy, a robotyczne systemy mają znaleźć zastosowanie przede wszystkim w aptekach o największym ruchu. Sieć Super-Pharm wykorzystuje już tę technologię na swoim rodzimym rynku, czyli w Izraelu.