Suszarki do włosów (źródło: Pixabay)
Suszarki do włosów (źródło: Pixabay)

Suszarki do włosów: jaką wybrać, by właściwie zadbać o włosy?

Artykuł sponsorowany

Każdy z nas doskonale wie, czym jest suszarka do włosów i jaki jest cel jej użycia, jednak wypełniony po brzegi rynek tego typu sprzętów może nas przytłoczyć. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania urządzenia, które nie tylko spełni nasze oczekiwania pod względem suszenia, ale również nie zaszkodzi naszym włosom.

Problematyka suszenia włosów

Suszarka do włosów to nie tylko urządzenie, które odpowiedzialne jest za ich osuszenie, ale również zapewnienie właściwej pielęgnacji. Przede wszystkim urządzenia te wykorzystują przepływ powietrza przez dyszę lub szczotkę, powodując odparowanie wody z włosów.

Dostępne na rynku suszarki znacząco się między sobą różnią, zarówno pod względem wyglądu, jak i proponowanych parametrów. W ostatnich latach można spotkać się ze stwierdzeniami, iż sprzęty te są odpowiedzialne za uszkodzenia włosów, często nie jest to jednak prawda, gdyż wszystko zależy od sposobu używania tego typu urządzeń. Suszarki do włosów są wygodną i szybką alternatywą powolnego osuszania na powietrzu, które może negatywnie wpływać na stan naszych włosów.

Suszarki do włosów (źródło: Pixabay)
Suszarki do włosów (źródło: Pixabay)

Na jakie parametry zwracać uwagę przy poszukiwaniu suszarki do włosów?

Jednym z najważniejszych elementów suszarek jest ich moc, która rozpoczyna się już 850 W, a kończy na 2200 W. Choć wysoka moc może oznaczać najszybszy sposób suszenia, niekoniecznie będzie odpowiednim i bezpiecznym dla włosów wyjściem, szczególnie dla użytkowników o krótkich włosach. Najlepszym wyborem będzie odnalezienie suszarki o mocy oscylującej około 1500-1700 W. Jednym z przykładów sprzętu o pożądanej mocy jest suszarka Dyson Supersonic Nikiel/Miedź, gwarantująca moc rzędu 1600 W.

Suszarka do włosów
Dyson Supersonic Nikiel/Miedź (źródło: Dyson)
Suszarka do włosów Dyson Supersonic Nikiel/Miedź (źródło: Dyson)

Istotną funkcją suszarki do włosów jest posiadanie możliwości regulacji nawiewu i temperatury. Oznacza to, że użytkownik może samodzielnie dostosować nadmuch w zależności od własnych potrzeb. Podobnie sytuacja ma się w kwestii poziomu temperatury, która – gdy będzie zbyt wysoka – może dodatkowo przesuszyć zniszczone już włosy. Regulacja ciepła jest także istotna podczas prób samodzielnych stylizacji włosów. W tym przypadku może sprawdzić się na przykład lokówka-suszarka Babyliss AS200E.

Poza tymi dość podstawowymi parametrami dodatkową funkcją jest wdrożenie jonizacji. Technologia ta polega na usuwaniu ładunków dodatnich, podczas procesu suszenia ciepłym powietrzem. Dzięki takiej opcji włosy nie ulegają puszeniu się czy nie elektryzują się, co sprawia, że dużo łatwiej je stylizować i utrzymywać w ładzie.

Czym jeszcze różnią się między sobą suszarki?

Oczywiście na wybór ma także wpływ cena sprzętu, która zaczyna się nawet od 35, a kończy na 2100 złotych. Poza tym wśród dodatkowych opcji można odnaleźć funkcję, która sprawdza poziom nawilżenia włosów, dzięki czemu użytkownik jest na bieżąco informowany o stanie wysuszenia włosów, aby zarówno nie pozostawić ich zbyt wilgotnymi ani nie sprawić, że są przesuszone.

Jeśli mamy zamiar zainwestować w naprawdę dobry sprzęt warto także zapoznać się z budową suszarki, a więc na przykład rodzajem silnika, wyjmowanym filtrem, który pozwoli przedłużyć żywotność urządzenia czy też wyposażeniu w ceramiczną powłokę, sprawiającą, że rozkład ciepła jest lepiej rozprowadzony na włosach.

Urządzenia te dostępne są w różnych kompozycjach, kolorach, układach, a przede wszystkim różnią się między sobą masą, co jest istotne dla wygody użytkowania. Osoby z dłuższymi włosami będą zmuszone do długiego suszenia, a więc w tym przypadku lekkość sprzętu musi być odpowiednio dobrana.

Pamiętajmy, aby podczas wyboru suszarki przede wszystkim zwracać uwagę na moc oraz możliwość regulowania temperatury i siły nawiewu, co może ochronić nasze włosy przed zniszczeniem, a także ułatwić tworzenie fryzur i wymarzonych kompozycji.

Materiał powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie produktów dostępnych w ofercie sklepu