W Pendżabie, prowincji Indii, policja zdecydowała się wprowadzić nowatorski system rozpoznawania twarzy, który działa na zasadzie sztucznej inteligencji (AI). Jest to inicjatywa, mająca na celu zwiększenie efektywności, niezawodności oraz przejrzystości procesów prowadzenia śledztw i identyfikacji przestępców.
Nowa generacja technologii w służbie bezpieczeństwa
Innowacyjny system o nazwie „Face Trace System (FTS)” wykorzystuje zaawansowane rozwiązania oparte na AI, aby stworzyć obszerną bazę danych, zawierającą informacje o ponad 18 milionach osób. W niej znajdują się informacje o poszukiwanych przestępcach oraz osobach podejrzanych. Dzięki tej technologii, indyjskie służby porządkowe mają teraz możliwość szybkiego lokalizowania oskarżonych o przestępstwa.
Opracowany program to wynik współpracy między departamentem technologii informacyjnej policji w Pendżabie i Radą ds. Technologii Informatycznych (PITB).
Dzięki dostępowi do FTS, proces identyfikacji osób podejrzanych znacznie się upraszcza. Policjanci nie muszą już korzystać z tradycyjnych, czasochłonnych metod, które często wymagały od nich wizyt w różnych lokalizacjach. Teraz, za naciśnięciem jednego przycisku, mogą szybko weryfikować i identyfikować przestępców za pośrednictwem platformy online.
Dane zgromadzone w systemie biją rekordy. Znajdują się tam m.in. zdjęcia z 16 milionów praw jazd, 1,8 miliona wpisów z Biura Rejestrów Przestępstw, 1,3 miliona danych z Punjab Khidmat Marakaz (serwis policyjny) oraz 300000 wpisów związanych z osobami oskarżonymi o przestępstwa z więzień w prowincji. Ta ogromna ilość informacji umożliwia służbom porządkowym zwiększenie skuteczności w wykonywanej przez nich pracy.
AI w służbie bezpieczeństwa
Oprogramowanie ma też możliwość identyfikacji i śledzenia osób podejrzanych, które zostały zarejestrowane przez kamery CCTV. To w połączeniu z AI ma zagwarantować szybkie aresztowanie po dokładnej analizie twarzy przestępcy. Władze zapowiedziały już dalsze rozwijanie systemu poprzez ciągłe szkolenia, integrację oraz zbieranie informacji zwrotnych od sił policyjnych.
Warto dodać, że jest to również znacznie odciążenie służb prowadzących śledztwa, umożliwiające osobom odpowiedzialnym skupienie się na innych istotnych aspektach swojej pracy. Oznacza to krótszy czas reakcji oraz dokładniejszą analizę, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo publiczne i większe zaufanie do sił policyjnych.
Jednak, jak każda zaawansowana technologia, FTS również rodzi pytania o ochronę prywatności i potencjalne nadużycia. Dlatego policja w Indiach musi stawiać na przejrzystość i tworzyć solidne zabezpieczenia w celu ochrony wrażliwych informacji obywateli.