Szczepionka (źródło: Pixabay)
Szczepionka (źródło: Pixabay)

Eksperymentalna szczepionka blokuje efekt euforii wywołany kokainą

W Brazylii, kraju, który jest drugim co do wielkości konsumentem kokainy na świecie, pojawia się światełko w tunelu w nierównym boju z uzależnieniem od tego narkotyku. Eksperymentalna szczepionka ma walczyć z kokainą oraz jej potężnym pochodnym, crackiem.

Stworzył ją zespół specjalistów pod nadzorem psychiatry Frederico Garcii z Federalnego Uniwersytetu w Minas Gerais. Projekt zdobył uznanie na międzynarodowej arenie, otrzymując prestiżową nagrodę na Euro Health Innovation dla medycyny latynoamerykańskiej. Jest to dowód na wysoką jakość i innowacyjność projektu.

Jak działa szczepionka?

Projekt wykorzystuje innowacyjny mechanizm działania. Angażuje układ odpornościowy pacjenta, aby produkować przeciwciała, które działają jak strażnicy, zatrzymując cząsteczki kokainy w krwiobiegu. Gdy stworzą one nieprzeniknioną barierę, nie może się ona dostać do systemu mezolimbicznego mózgu (mózgowy szlak przyjemności), często nazywanego „centrum nagród”. Dzięki Calixcocie efekt euforii, jaki narkotyk daje swoim użytkownikom, jest eliminowany, sprawiając, że kokaina traci swoją dawną moc.

Chociaż podobne badania były prowadzone w Stanach Zjednoczonych, wcześniejsze próby napotykały na wiele przeszkód, zwłaszcza podczas badań klinicznych. Aktualne, rozpoczęte w 2015 roku w Brazylii, przeszły już testy przedkliniczne na szczurach. Teraz zespół naukowców poszukuje finansowania, aby przeprowadzić badania na ludziach. Aktualnie zgłosiło się ponad 3000 osób chcących wziąć w nich udział.

Szczepionka wyróżnia się swoim składem, opartym o związki syntetyczne, co eliminuje potrzebę skomplikowanego przechowywania w niskich temperaturach i czyni ją bardziej opłacalną. Ważne jest jednak zrozumienie, że Calixcoca nie jest uniwersalnym lekarstwem. Jest przeznaczona dla osób, które skutecznie powstrzymały się od używania kokainy i są zdeterminowane, by pozostać trzeźwymi. Ma uzupełniać istniejące metody leczenia, takie jak terapia psychologiczna, wsparcie społeczne i rehabilitacja.

Dane dotyczące leczenia uzależnienia od kokainy (źródło: emcdda.europa.eu)
Dane dotyczące leczenia uzależnienia od kokainy (źródło: emcdda.europa.eu)

Statystyki uzależnienia od kokainy

To, co można przeczytać w europejskim raporcie narkotykowym, niepozytywnie nas zaskakuje – aż jedna na cztery osoby regularnie używające kokainę wpada w uzależnienie. Równie niepokojący jest fakt, że tylko jednemu na czterech uzależnionych udaje się je pokonać po aż pięciu latach leczenia.

Dlatego tak wielkie są nadzieje związane z potencjalnym wpływem, który może wywołać ta eksperymentalna szczepionka.