sztuczna inteligencja, (żródło: geralt, Pixabay)
Sztuczna inteligencja, (żródło: geralt, Pixabay)

Sztuczna inteligencja projektuje komputerowe chipy. Jest szybsza niż ludzie

Modele AI oparte są o niewielkie układy mikroelektroniczne, potocznie nazywane chipami komputerowymi. Najczęściej wykonywane są z płytek krzemowych i stanowią podstawę zaawansowanych układów. Choć dotychczas były projektowane przez człowieka, sztuczna inteligencja zdaje się być w tej kwestii dużo lepsza.

Rewolucja w świecie projektowania elektroniki

Tworzenie chipów komputerowych nie jest łatwe w procesie produkcyjnym, a sam czas na projekt jest w stanie pochłonąć nawet 500 godzin pracy człowieka. Teraz jednak na horyzoncie pojawił się pomysł, który może wprowadzić prawdziwą rewolucję w tworzeniu tych niewielkich układów.

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk, Cambricon Technologies Corporation oraz Chińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego mają w planach wprowadzić rewolucję w zakresie technologii tworzenia mikrochipów. Pomoże im w tym sztuczna inteligencja, która jest w stanie generować projekty półprzewodników na podstawie wejścia oraz wyjścia prawdziwych układów.

chip (źródło: Pixabay)
Chip (źródło: Pixabay)

Sztuczna inteligencja i jej wyniki w tworzeniu chipów komputerowych

Cały proces polega na tym, iż bez uszkodzeń sztuczna inteligencja może obserwować obecnie istniejące obwody wewnętrzne półprzewodników. Po analizie, AI jest w stanie zrekonstruować dany chip w oparciu o bity wchodzące i wychodzące z układu mikroelektronicznego.

W taki właśnie sposób, sztuczna inteligencja oraz współpracujący z nią naukowcy, byli w stanie stworzyć projekt procesora RISC-V w zaledwie pięć godzin. Wygenerowana przez AI propozycja została wyprodukowana oraz przetestowana w systemie Linux. Wyniki uzyskane w ramach testów porównawczych wykazały, iż zaprojektowany przez sztuczną inteligencję układ działał porównywalnie do procesora Intel 80486SX, stworzonego przez człowieka w 1991 roku.

Choć urządzenie to jest dość stare, chip charakteryzuje się wysokim poziomem złożoności układu. Projekt ten daje ogromną szansę na rozwój i nawet tysiąc razy szybsze powstawanie układów mikroelektronicznych.