Flaga Polski (źródło: Pixabay)
Flaga Polski (źródło: Pixabay)

Sztuczna inteligencja przemówiła głosem premiera w spocie PO

W mediach społecznościowych widać, że nieuchronnie zbliża się październikowa data wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wiodące partie usiłują wyprzedzać się w coraz to nowszych spotach wyborczych. Jedna z nich sięgnęła już nawet po narzędzia technologii. Sztuczna inteligencja przemówiła głosem Mateusza Morawieckiego.

Głos Mateusza Morawieckiego w spocie został wygenerowany przez AI

Platforma Obywatelska (PO) w jednym ze swoich spotów opublikowanych w portalu X, znanym wcześniej jako Twitter, użyła sztucznej inteligencji. AI pozwoliła na wygenerowanie głosu obecnego Premiera Polski. W nagraniu rzekomo Mateusz Morawiecki odczytuje treść domniemanych maili publikowanych przez Poufną Rozmowę.

Co ciekawe, PO ani w poście, ani w filmie nie zaznaczyło, że nie są to słowa wypowiedziane przez polskiego Premiera, a jedynie wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Dopiero po kilku godzinach w komentarzach dopisano stwierdzenie „Lektor wygenerowany przez AI”.

Sztuczna inteligencja AI (źródło: Pixabay)
Sztuczna inteligencja AI (źródło: Pixabay)

Sztuczna inteligencja może stawać się przyczyną dezinformacji

To już nie pierwszy raz, kiedy Platforma Obywatelska do publikowanych postów użyła technologicznego rozwiązania. Podobne nagranie pojawiło się już kilka dni temu. W ramach deepfake, poza głosem Mateusza Morawieckiego, użyto także głosu prezesa Orlenu Daniela Obajtka oraz Michała Dworczyka. Również w tym przypadku, pomijając sporo później dodany komentarz do posta, nie pojawiła się informacja o tym, jakoby „rozmowy” zostały wygenerowane przez AI. Sztuczna inteligencja mogła stać się przyczyną dezinformacji.

AI ma ogromny potencjał, choć niewłaściwie użyta może wprowadzać w błąd i tworzyć dezinformację. Nawet, jeśli udowodnionoby, iż maile są prawdziwe, generowanie głosu trzeba jasno oznaczyć i, z pewnością, komentarz dodany kilka lub nawet kilkadziesiąt godzin później nie jest odpowiednim rozwiązaniem.

Kwestie regulacji prawnych nadal są w toku, a intensywne prace nad Act AI prowadzi Unia Europejska.