Ekologia, ekologia i jeszcze raz ekologia. Korporacje z całego świata szukają sposobów, aby zredukować ślad węglowy, zmniejszając emisję dwutlenku węgla do atmosfery, który ma ogromny wpływ na globalny klimat. Bill Gates, tak – ten Bill Gates – założyciel słynnego Microsoftu, również chce przyczynić się do tworzenia czystszej energii. Wsparł firmę, która będzie zamieniać… alkohol w paliwo odrzutowe.
Ta firma zamieni alkohol w paliwo odrzutowe
Breaktrough Energy to program Billa Gatesa, który łączy firmy i organizacje typu non-profit, aby zapewnić wydajniejszą i, przede wszystkim, bardziej ekologiczną energię. Pierwszy projekt o nazwie Catalyst sfinansuje zakład LanzaJet Freedom Pines Fuels kwotą 50 milionów dolarów. Zakład znajduje się oczywiście w Stanach Zjednoczonych, konkretniej w mieście Soperton w stanie Georgia.
To pierwsza firma, która będzie produkowała SAF (czyli zrównoważone paliwo lotnicze) na skalę komercyjną. Co ją wyróżni to fakt, że zamierza stworzyć rafinerię umożliwiającą produkcję tego paliwa dla samolotów odrzutowych, zdolną przemienić alkohol w SAF – będzie to zatem pierwsza firma tego typu na całym świecie.
Dzięki temu emisja gazów cieplarnianych ma zostać zmniejszona nawet o 70% w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań – kopalnego paliwa odrzutowego.
Szansa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla
Projekt ma zakończyć się w 2023 roku, a jego efekty mogą być naprawdę świetne. Szacuje się, że branża lotnicza rocznie generuje 2-3% światowych emisji gazów cieplarnianych. Natomiast zrównoważone paliwa lotnicze mogłyby niemal natychmiastowo zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
Zakład firmy ma być bardzo ważnym krokiem ku produkcji SAF, a także globalnego wprowadzenia na paliwa na rynek. Produkcja paliw tego typu jest znacznie tańsza, a z pierwszych informacji dowiadujemy się, że rafineria ma tworzyć 34 miliony litrów paliwa odrzutowego SAF, a także 3,5 miliona litrów odnawialnego oleju napędowego każdego roku.
Następnie produkcja zrównoważonego paliwa lotniczego ma trafić na cały świat, gdzie będą produkowane miliardy litrów w zakładach w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. To naprawdę może pozytywnie wpłynąć na środowisko.