The Inventor (źródło: Arras Film Festival, X)
The Inventor (źródło: Arras Film Festival, X)

Film, w którym główną gwiazdą jest technologia druku 3D

W hołdzie dla niezwykłego geniuszu Leonarda da Vinci, który fascynuje świat od wieków, laboratorium 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes połączyło siły z twórcami filmu animowanego „The Inventor” – nowej opowieści o Leonardo stworzonej przez Jima Capobianco. To autor wielu animowanych filmów, w tym „Król Lew”, „Coco”, „Gdzie jest Nemo”. Razem również zainaugurowali wyzwanie „3D Design Challenge”, mające na celu ożywienie rysunków Leonarda.

Technologia 3D przy produkcji filmu

Kluczową rolę przy realizacji produkcji odegrał druk 3D, użyty do stworzenia części lalek i maszyn Leonarda. Studio animacji Foliascope wykorzystało technologie od Dassault Systemes. Ciekawym sposobem było połączenie starannego rzemiosła oraz postępu. Ciała lalek tworzone były ręcznie, natomiast ich stopy wykonano z wykorzystaniem technologii metalowego druku 3D LPBF.

The Inventor (źródło:  theinventorfilm, Intagram)
The Inventor (źródło: theinventorfilm, Intagram)

Film miał swoją premierę we wrześniu 2023 roku w Stanach Zjednoczonych, a teraz trafia do Europy. 3Dnatives miało okazję uczestniczyć w prywatnym pokazie w Paryżu przed premierą francuską, zaplanowaną na 31 stycznia 2024 roku.

Niecodzienne wyzwanie — ożywienie szkiców Leonarda

Interesującym elementem całości przedsięwzięcia było wcześniej wspomniane wyzwanie OpenCodex, które polegało na cyfrowej rekonstrukcji jednego z wynalazków Leonarda na podstawie jego kodeksów. Miało ono zachęcić projektantów z całego świata do prezentacji umiejętności 3D przez wykorzystanie cyfrowych aplikacji 3D, które umożliwiają projektowanie przełomowych innowacji przemysłowych.

Pięciu finalistów zostało wybranych na podstawie dokładności odwzorowania trójwymiarowego modelu z oryginalnego rysunku, jak również zgodności jego ruchów z intencją Leonarda oraz łatwości, z jaką mógłby być wydrukowany w 3D. Każdy finalista otrzymał wydrukowaną wersję swojego modelu oraz roczny dostęp do aplikacji xDesign od Dassault Systèmes.

Zwycięskie projekty zobaczymy również na ekranie podczas nadchodzącej premiery filmu animowanego „The Inventor” opowiadającej o niezwykłej podróży Leonarda. W produkcji głosu użyczyli Stephen Fry jako Leonardo, Daisy Ridley jako Księżna Marguerite de Navarre oraz Marion Cotillard jako Louise de Savoy. Producenci liczą na to, że zainspirują młodych ludzi do poszerzania wiedzy na temat nowych technologii.