Jednymi z podstawowych urządzeń, gwarantujących dostęp do domowej rozrywki, są telewizory. Wśród ich możliwości można znaleźć zarówno oglądanie treści w postaci filmów, seriali i programów, jak i uruchamianie gier. Coraz powszechniejszy dostęp do licznych serwisów streamingowych sprawia, że widzowie mogą wybierać spośród bibliotek bogatych w tysiące propozycji. W jaki sposób więc zgromadzić swoje domowe centrum rozrywki, aby spełniało oczekiwania naszych domowników?
W jaki sposób dobrać rozmiar ekranu do pomieszczenia?
Mówi się, że telewizor to centrum domowej rozrywki i w przypadku wielu rodzin takie stwierdzenie jest naprawdę właściwe. Niektórzy, podczas wyboru telewizora, wychodzą z założenia, że im większy ekran, tym lepiej, jednak to często mija się z prawdą.
Na komfort widzów wpływa odległość telewizora od miejsc siedzących, dlatego często w naszych domach powinniśmy zredukować planowany rozmiar wyświetlacza. Jest to niezwykle istotny parametr, który bezpośrednio wpływa na możliwość pojawienia się zjawiska zmęczenia oczu, związanego z przeciążeniem mięśni gałek ocznych. Dlatego też niewskazane jest dobieranie zbyt dużego rozmiaru do niewielkich pomieszczeń.
Sporo producentów proponuje zachowanie odległości minimum 2 metrów pomiędzy widzem a ekranem telewizora o przekątnej 50 cali. Z każdym kolejnym rozmiarem odległość ta powinna zwiększać się.
Po doborze odpowiedniego rozmiaru powinniśmy zastanowić się nad wyborem konkretnego typu telewizora.
Jaki typ telewizora wybrać?
Rynek wypełniony jest różnego rodzaju typami technologii wdrożonych do ekranów telewizorów, najczęściej jednak spotyka się LED, OLED, a także QLED. LCD odchodzą już powoli do lamusa, przez wzgląd na stosunkowo duże zużycie energii elektrycznej w porównaniu do nowoczesnych technologii korzystających z LED-owych diod.
Telewizory typu LED odróżniają się od LCD wyposażeniem w diody, zamiast prądożernych świetlówek, które również nie pozwalają na uzyskanie kolorów i kontrastów o wysokiej jakości. QLED natomiast jest nieco ulepszoną wersją telewizora LED, wykorzystywaną przez marki Samsung oraz TCL. Odróżniającym elementem od typowych telewizorów LED-owych jest wyposażenie matrycy w kropki kwantowe, co pozwala na poprawę kolorystyki emitowanych obrazów.
Technologia telewizorów OLED jest jedną z najbardziej nowoczesnych, spośród dostępnych obecnie na rynku. Zasada ich działania została oparta o organiczne diody LED-owe, które samodzielnie świecą, a więc nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce w przypadku typowych LED-ów czy QLED-ów.
Rozdzielczość i częstotliwość odświeżania, czyli szczegółowość i płynność obrazu
Na rynku dostępne są różnego rodzaju rozdzielczości, które stanowią jedną z najważniejszych cech, wpływających na jakość obrazu. Za najniższy standard uznaje się wysoką rozdzielczość Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli. Coraz częściej można spotkać się jednak z urządzeniami gwarantującymi 4K UHD (3840 x 2160 pikseli) oraz 8K UHD (7680 x 4320 pikseli).
Rozdzielczość 4K UHD sukcesywnie staje się najczęściej wybieranym standardem, 8K natomiast powoli wchodzi na rynek, jednak póki co charakteryzuje się dość wysoką ceną. Mimo to, im wyższa rozdzielczość, tym obraz staje się bardziej wyrazisty i można dostrzec na nim coraz więcej szczegółów.
Telewizory oferowane są zwykle w dwóch grupach odświeżania o wartościach 50/60 Hz oraz 100/120 Hz. Wybór tego parametru powinien opierać się stricte o główne przeznaczenie urządzenia. Częstotliwość ma bezpośredni wpływ na upłynnienie wyświetlanych obrazów. Niższy parametr jest wystarczający do codziennego oglądania telewizji, seriali czy filmów, jednak, jeśli preferujemy propozycje kinowe o dużej dynamice, lubimy oglądać sport lub telewizor ma stanowić nasz ekran do gier, lepiej zdecydować się na telewizor z częstotliwością odświeżania rzędu 100/120 Hz.
Wygoda użytkowania, czyli czy Smart TV to już bezwzględna potrzeba?
Telewizor stanowi centrum rozrywki, który powoli nie służy już wyłącznie do oglądania telewizji na żywo, a również do odtwarzania wybranych przez użytkownika produkcji. Większość urządzeń ma już wbudowany moduł WiFi, który zazwyczaj cechuje przynależność sprzętu do inteligentnych telewizorów. Dzięki temu domownicy i goście zyskują pełen dostęp do różnorodnych platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO Max, Disney+, SkyShowtime, Prime Video i mnóstwo innych.
Spośród dostępnych systemów natomiast najpopularniejszy jest Android TV / Google TV, Samsung Tizen oraz webOS na urządzeniach LG. Na rynku dostępne są również Saphi TV czy My Home Screen. Wszystkie różnią się między sobą dostępnością aplikacji, interfejsem i funkcjonalnością. Rozbieżności można dostrzec także w szybkości działania i intuicyjności, co najlepiej ocenić na żywo, na przykład w sklepie.
Warto też zainwestować w dobre audio
Domowe centrum rozrywki to jednak nie tylko obraz, emitowany z wyświetlacza, ale również dźwięk, który jeszcze bardziej pozwoli widzowi zagłębić się w przekaz i zamysł oglądanych produkcji. Zazwyczaj wbudowane głośniki nie są wystarczające, aby cieszyć się pełnią odtwarzanych produkcji, szczególnie w pomieszczeniach o dużej przestrzeni. Wtedy warto zainwestować w zewnętrzne systemy nagłośnieniowe, dzięki którym odbiór każdego dźwięku będzie jeszcze bardziej pochłaniał użytkownika. Przykładem zewnętrznych urządzeń, wspomagających dźwięk są soundbary.
Urządzenia te zazwyczaj są kompaktowe, stanowią alternatywę dla masywnych, sporych głośników i mogą być podłączane zarówno przy użyciu przewodu, jak i bezprzewodowo. Sprzęt ten umieszcza się zazwyczaj bezpośrednio pod telewizorem, stanowiąc podłużną listwę, wewnątrz której znajdują się głośniki. Jego wybór powinien opierać się o liczbę kanałów, określających kierunek emitowania dźwięku, a także subwoofer, wzmacniający basy oraz jak najwyższą wartość pasma przenoszenia, które ma znaczący wpływ na jakość dźwięków.
Alternatywa dla soundbarów o dodatkowych zastosowaniach
Innym przykładem dla uzyskania lepszych dźwięków z domowego centrum rozrywki jest inwestycja w power audio. Urządzenie to stanowi bezprzewodowy zestaw muzyczny, który jest w stanie wyemitować głośne i jednocześnie dobrej jakości dźwięki. Poza wzmocnieniem głośników telewizora sprzęt ten można wykorzystać podczas imprez, jako zestaw karaoke, który dodatkowo ulepsza spotkanie efektami świetlnymi.
Decydującym parametrem jest tutaj moc, która bezpośrednio wpływa na głośność emitowanych dźwięków oraz jakość basów. Istotnym aspektem jest również rodzaj formatu, obsługiwany przez dane urządzenie, a także pojemność akumulatora, co automatycznie przekłada się na czas jego funkcjonowania.
Jeśli mamy w planach wykorzystywać efekty świetlne, również warto zwrócić uwagę na ich rodzaje, wśród których można znaleźć kolorowe diody LED, diody migające do rytmu czy też stroboskop.
Materiał powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie urządzeń dostępnych w ofercie sklepu