TP-Link Archer AX55 Pro
TP-Link Archer AX55 Pro (fot. TP-Link)

TP-Link ma nowe routery, dla których szybsze łącza nie stanowią problemu

Światłowód do 1 Gb/s powoli staje się standardem już w całej Polsce – instalacje tego typu trafiają nie tylko do miast, ale także na tereny licznych wsi. Połączenia powyżej 1 Gbps trafiają do ofert popularnych operatorów, ale aby obsłużyć wyższe wartości, potrzeba odpowiedniego sprzętu. TP-Link pokazał światu dwa nowe routery, które bez problemu obsłużą 2,5-gigabitowe instalacje.

TP-Link Archer AX72 Pro – wydajność i zasięg

Najnowsza propozycja popularnego producenta sprzętu sieciowego będzie idealna dla osób, które korzystają z szybkiego internetu światłowodowego powyżej 1 Gb/s. Na przykład Orange oferuje 2 Gb/s łącze w ramach pakietu Światłowód Pro 2.0. Sprzęt okaże się dobrą opcją dla tych, którzy nie chcą wypożyczać sprzętu od operatora (co wiąże się z dodatkowymi kosztami), a przede wszystkim cenią sobie szybkość i stabilność.

TP-Link Archer AX72 Pro oferuje bowiem łączność Wi-Fi 6, dzięki któremu obsłużymy do 5378 Mb/s łącznie – do 4804 Mb/s za sprawą pasma 5 GHz i 574 Mb/s przy pomocy 2,4 GHz. Taka sieć bezprzewodowa bez problemu obsłuży down link do 2 Gb/s, jaki oferuje pakiet Orange.

Urządzenie ma na pokładzie aż 6 zewnętrznych anten, które zapewnią stabilny zasięg Wi-Fi na obszarze całego domu/mieszkania. Gdyby tego było mało, sprzęt jest kompatybilny z technologią OneMesh, mającą na celu umożliwienie połączenia urządzenia z dodatkowym wzmacniaczem zasięgu.

TP-Link Archer AX72 Pro
Fot. TP-Link

Sieć Wi-Fi natomiast optymalizuje funkcja Airtime Fairness, która inteligentnie wybiera i nakłada priorytet na użytkownika, który odbiera lub wysyła największą ilość danych spośród innych sprzętów połączonych do routera. TP-Link Archer AX72 Pro ma także pełen zestaw portów dla łączności przewodowej – jest jedno złącze WLAN/LAN 2,5 Gb/s (które bez problemu poradzi sobie z 2 Gb/s światłowodem), a także dodatkowe 4 porty LAN 1 Gb/s oraz USB 3.0. Za sprzęt przyjdzie zapłacić około 630 złotych.

Tańszy, ale wciąż funkcjonalny – TP-Link Archer AX55 Pro

Nieco mniej wydajnym i tańszym bratem modelu AX72 Pro jest Archer AX55 Pro. Urządzenie oferuje bardzo podobną specyfikację, ale wolniejsze połączenia Wi-Fi 6, bo do 2976 Mb/s (2402 Mb/s dla 5 GHz, 574 Mb/s dla 2,4 GHz), które i tak spokojnie wystarczą do światłowodów 2 Gb/s. Sprzęt został wyposażony w 4 anteny, a więc może generować gorszy zasięg.

TP-Link Archer AX55 Pro
Fot. TP-Link

Reszta funkcji jest taka sama – mamy technologię OneMesh, Airtime Fairness, a także wbudowany port 2,5 Gb/s dla połączenia przewodowego, połączony z trzema gigabitowymi portami LAN oraz USB 3.0. TP-Link Archer AX55 Pro będzie kosztował około 470 złotych.