Nowe telewizory BRAVIA XR 2023; model X95L (źródło: Sony)
Nowe telewizory BRAVIA XR 2023; model X95L (źródło: Sony)

Sony przedstawia nowe telewizory z serii BRAVIA XR 2023

Firma Sony przedstawia nowe modele telewizorów z serii BRAVIA XR na 2023 rok. Urządzenia otrzymały m. in. takie funkcje, jak XR Clear Image czy Acoustic Center Sync, dzięki którym użytkownik może stworzyć własne kino w zaciszu domowym.

Funkcjonalność, precyzja i nowoczesne technologie w telewizorach Sony

Do katalogu urządzeń znanego producenta dołączą modele X95L (Mini LED), X90L (Full Array LED), A95L (QD-OLED) oraz A80L (OLED), a także X85L (Full Array LED), X80L (HDR LED) oraz X75WL (HDR LED). Sony zaprezentowało cztery telewizory BRAVIA XR z rocznika 2023, które charakteryzuje procesor Cognitive Processor XR, pozwalający na uzyskanie wysokiej jakości rozrywki we własnym domu.

Jego działanie opiera się o nową technologię XR Clear Image, mającą wpływ na ograniczenia zakłóceń w dynamicznych scenach, gdzie przeciwdziała zamazywaniu i poprawia wyrazistość odtwarzanego obrazu. Zastosowany w nowych telewizorach procesor daje również możliwość lepszego sterowania podświetleniem poprzez rozszerzenie lokalnego wygaszania, regulację jasności czy przeciwdziałanie powstawaniu poświaty.

Każde z nowych urządzeń Sony zostało wyposażone w funkcję Acoustic Center Sync, dzięki której możliwe jest synchronizowanie systemu audio wraz z kanałem centralnym zgodnego soundbara, co zwieńczone zostało technologią 360 Spatial Sound Mapping, pozwalającą na optymalizację pola brzmieniowego.

W modelu X95L wprowadzono również nową technologię Acoustic Multi-Audio, która umożliwia kontrolowanie dźwięków w zależności od rozgrywającej się na ekranie sceny. Modele A95L oraz A80L natomiast obdarowano dostępem do technologii Acoustic Surface Audio+, która umożliwia wprowadzenie ekranu w wibrację za pomocą specjalnych siłowników, dzięki czemu dźwięk dobiega z całego ekranu oraz dopasowuje się do wyświetlanych obrazów.

Seria BRAVIA XR 2023 z udogodnieniami dla graczy

Sony w swoich najnowszych produktach nie zapomniał również o udogodnieniach dla graczy, dając nowe możliwości dla użytkowników konsoli PlayStation 5. Producent zastosował opcje, które pozwalają zoptymalizować obraz, a należy do nich AutoHDR Tone Maping. Umożliwia on przeprowadzenie automatycznego odwzorowywania odcieni HDR, oraz Auto Genre Picture Mode, pozwalający na dostosowywanie trybu obrazu do gatunku gry.

Producent wprowadził również nowe Menu Gra, w obrębie którego gracze mogą dostosować swoje upodobania w oparciu o różnego rodzaju ustawienia takie, jak zmienna częstotliwość odświeżania czy osłabianie rozmycia ruchu. Użytkownik może także przeprowadzić korekcję czerni oraz wybrać jeden spośród sześciu rodzajów celowników.

Telewizory BRAVIA XR 2023 pozwalają także na dostosowywanie rozmiaru ekranu, a model A95L obsługuje funkcję Multi-View. Model A95L otrzymał też kamerę, dzięki której możliwe jest określenie lokalizacji użytkownika, co pozwala na dostosowanie wyświetlanych obrazów i dźwięków.

Firma Sony nadal realizuje i przestrzega zobowiązań dotyczących planu Road To Zero m. in. poprzez wyeliminowanie tworzyw sztucznych wykonanych z surowców pierwotnych czy analizę zużycia energii w trakcie działania urządzeń. Użytkownik każdego nowego modelu telewizora może również dopasować sprzęt do swoich preferencji i ustawień w obrębie oszczędzania energii.

Ułatwienia dostępu do treści oraz wyszukiwanie głosowe

W modelach BRAVIA XR 2023 zastosowano system Google TV, pozwalający na łatwe uzyskanie połączenia, porządkowanie treści w aplikacjach i subskrypcjach wykupionych przez użytkownika, a także zgromadzenie wszelkich treści w jednym, wygodnym miejscu. Sony nie zapomniało również o opcji wyszukiwania głosowego.

Producent wprowadził ulepszenia pilota, dodając przycisk Crunchyroll, który przenosi widza do biblioteki filmów typu anime, gdzie ulokowano ponad 44 tysiące odcinków seriali oraz filmów fabularnych. Producent dał również możliwość uruchomienia silmulcastingu, który pozwala na odtwarzanie filmów równolegle z ich nadawaniem na terenie Japonii.

Nowy sprzęt od Sony otrzymał także dostęp do nowej platformy z filmami, której działanie opiera się o aplikację BRAVIA CORE. Platforma obejmuje 5, 10 lub 15 kuponów, pozwalających na uzyskanie dostępu do filmów pochodzących z najnowocześniejszego katalogu filmów fabularnych. Nabywcy tegorocznych telewizorów otrzymują także dostęp do nielimitowanego streamingu przez 12 lub 24 miesiące.

Informacje o dostępności nowych modeli zostaną podane w późniejszym terminie.