Trackery (źródło: Tile)
Trackery (źródło: Tile)

Tile wprowadza nową funkcję trackera. Za niewłaściwe użycie grozi grzywna w wysokości 1 miliona dolarów

Producent trackerów do śledzenia Tile wprowadza nową funkcję, która ma zabezpieczyć użytkowników przez złodziejami i stalkerami. Wprowadzenie jej wymaga zaakceptowania zgody na grzywnę w przypadku niewłaściwego użycia.

Wzrost popularności monitoringu za pomocą trackerów

Tagi do lokalizowania swoich bagaży czy innych cennych rzeczy są już powszechne i używa ich mnóstwo osób. Jest sporo producentów, którzy je udostępniają, w bardziej czy mniej przystępnej cenie, o różnych funkcjach i możliwościach.

Trackery (źródło: Tile)
Trackery (źródło: Tile)

Choć zazwyczaj lokalizatory są wykorzystywane przez właścicieli, zdarza się, że bywają także pomocą dla osób łamiących prawo, w tym dla złodziei czy stalkerów. Przykładowo firma Apple w swoich AirTagach udostępnia funkcję, która lokalizuje nie tylko własny lokalizator, ale również innych użytkowników tagów, którzy znajdują się w pobliżu. To zwiększa skuteczność namierzania swoich rzeczy, ale również może tworzyć nowe zagrożenia.

Jednak wydaje się, że takie problemy można rozwiązać, a pomysł ma producent Tile, który stworzył funkcję Anti Theft Mode. Jak zatem ma działać nowa metoda?

Nowa funkcja Tile Anti-Theft Mode

Moduły śledzące firmy Tile, dzięki nowej funkcji Anti-Theft Mode, sprawiają, że urządzenia są niewidoczne dla innych, obcych użytkowników. Co ciekawe, producent zdecydował, że niewłaściwe użycie tej funkcji będzie ukarane grzywną w wysokości miliona dolarów.

Uruchomienie najnowszej, antykradzieżowej funkcji firmy Tile będzie związane z wymogiem wprowadzenia przez użytkowników wrażliwych danych: konieczne jest zarejestrowanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz selfie.

Trackery (źródło: Tile)
Trackery (źródło: Tile)

Włączenie funkcji wymaga także wyrażenia zgody na współpracę firmy Tile z organami ścigania i to bez wezwania sądowego. Koniecznością jest również wyrażenie zgody na ukaranie grzywną w przypadku skazania za użycie trackera do celów przestępczych. Funkcja została już wprowadzona i sukcesywnie obejmie wszystkich użytkowników, wykorzystujących trackery produkcji Tile.

„Aby lepiej powstrzymać prześladowanie, musimy zwiększyć prawdopodobieństwo, że prześladowcy zostaną złapani, a następnie radykalnie zwiększyć konsekwencje, gdy tak się stanie.”

Chris Hulls, CEO Life360, które nabyło Tile w 2021 roku