Czy dodatkowy moduł wpływa na wyniki?
Czy dodatkowy moduł wpływa na wyniki? | fot. materiały prasowe

Powstała nakładka na okulary pływackie, dzięki której każdy model stanie się inteligentny

Firma Vuzix, specjalizująca się w inteligentnych okularach, stworzyła produkt dla pływaków. Można go wykorzystać w basenie i nie tylko.

Elektronika nie lubi wody. Kontakt naszego urządzenia z jej powierzchnią bardzo często kończy się wizytą w serwisie. Co jednak jeśli powiem Ci, że istnieje taka, która wręcz powstała po to, aby wykorzystywać ją w wodzie? Bo właśnie o takim produkcie w niniejszym artykule opowiem…

Inteligentne okulary pływackie

Smart Swim, tak, to oficjalna nazwa tego urządzenia – nie są okularami per se. To urządzenie jest bardziej nakładką, która pasuje do wszelkiego typu okularów pływackich, operującą w ramach rozszerzonej rzeczywistości (AR). Po zamontowaniu urządzenia, użytkownik zyskuje dostęp do obrazu wyświetlanego bezpośrednio przed okiem.

Co istotne, nie tylko pływakom basenowym urządzenie to może znacznie ułatwić życie. Jest ono również przeznaczone do pływania na otwartych wodach – użytkownik ma możliwość wyboru pożądanego w danej chwili trybu pracy, spośród dwóch dostępnych. Ich nazwy są dość prostolinijne, mowa bowiem o trybie basenowym oraz trybie przeznaczonym do pływania w otwartych zbiornikach wodnych.

Całość działa na Androidzie, ma moduł GPS oraz Wi-Fi i może zostać sparowane z telefonem za pośrednictwem Bluetooth. Jeśli ktoś ma ochotę na przepłynięcie konkretnej odległości oraz obejrzenie filmu/serialu jednocześnie, Smart Swim są w stanie to zapewnić. Ile producent życzy sobie za to cudo? Cóż, kosztują „ledwie” 200 dolarów. To równowartość około 990 złotych, przy obecnym kursie.

Tryb basenowy

Daje dostęp do wielu przydatnych funkcji oraz informacji. Między innymi zapewnia podgląd czasu, jaki upłynął od momentu rozpoczęcia treningu, umożliwia połączenie z trenerem czy też nagrywanie. Dodatkowo pokaże dystans pozostały do przebycia w ramach jednej sesji oraz pozwoli na pobranie i wyświetlenie materiałów z ćwiczeniami.

Wspominałem już o tym, że to cudo wyposażone jest również w stoper?

Tryb otwartych wód

Ten tryb oferuje bardzo podobne możliwości, co omówiony wyżej. Jest jednak kilka dość istotnych różnic. Przede wszystkim, w tym trybie urządzenie nie wyświetli dystansu pozostałego do przebycia w ramach jednej sesji treningowej, a uraczy użytkownika informacją o całkowitym przebytym dystansie. Pokaże ponadto obecne tempo użytkownika oraz wyświetli kompas.

Urządzenie również zapewnia informacje dotyczące dystansu, który dzieli pływaka od konkretnego miejsca. Nie mogłem doszukać się informacji, o co dokładnie z tym punktem chodzi, aczkolwiek bazując na wyposażeniu tegoż cuda podejrzewam, że jest to wyświetlenie odległości dzielącej użytkownika od najbliższego skrawka lądu.

Gogle Smart Swim Goggles
Form Smart Swim Goggles, czyli nie tylko Vuzix

Nie tylko Vuzix

Choć zainteresowanie takiego giganta-specjalisty segmentem inteligentnych okularów dla pływaków cieszy, to nie wolno zapomnieć o innych producentach. Firmy takie jak Form czy Finis również produkują akcesoria tego typu.

To dobrze, bowiem konkurencja sprawi, że w walce o uwagę i potencjalnych nabywców, użytkownicy będą mogli liczyć na coraz lepsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze urządzenia.