Firma z San Francisco zaprezentowała kieszonkowe, wielosieciowe urządzenie komunikacyjne Node. Małe pudełeczko automatycznie przełączać się między komunikacją radiową i satelitarną.
Urządzenia dla osób poza zasięgiem
Mimo stale postępującej cyfryzacji, urbanizacji i elektryfikacji wciąż istnieją miejsca, gdzie nie sięga komunikacja i zasięg standardowych telefonii (przynajmniej na pierwszy rzut oka). Aby więc w takiej przestrzeni skorzystać z urządzeń zasilanych prądem czy utrzymać kontakt ze światem, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Taki, jak mały węzeł radiowy Node od Somewear Labs z San Francisco.
Node to pudełeczko wielkości smartfona, ważące 190 gramów i przypominające dysk twardy. Niepozorny sprzęcik został jednak zaprojektowany do zastosowań wojskowych i cywilnych, oferując obsługę wielu kanałów danych za pomocą oprogramowania do routingu SmartBackhaul. Tworzy ono sieć radiową typu mesh z kompleksowym szyfrowaniem. Działa poprzez łączenie poszczególnych węzłów, jak miniaturowy internet, w którym każda jednostka odgrywa aktywną rolę w przenoszeniu danych i wspieraniu sieci, zamiast polegać na jednym centrum sterowania. Dzięki temu system może działać na dużych obszarach iw miejscach takich jak podziemne tunele, w których zawodzą konwencjonalne radia.
Węzeł komunikacyjny pomagający utrzymać łączność
Bardzo przydatną funkcją Node jest również możliwość przełączenia się automatycznie na komunikację satelitarną w momencie wyjścia poza zasięg radia. Pozwala to również całej sieci kratowej pozostać w kontakcie ze światem.
Sukces naszej platformy i funkcji, takich jak SmartRouting w sieci komórkowej i satelitarnej, pokazał, że nasi klienci pragną jednolitego doświadczenia we wszystkich swoich sieciach. Node to ogromny krok naprzód w ujednolicaniu komunikacji za pośrednictwem jednej platformy, Somewear Grid, i zapewnianiu ciągłej świadomości sytuacyjnej w każdym środowisku.
James Kubik, dyrektor generalny Somewear Labs
Node dostępny jest już w pre-orderze za 999,99 dolarów.