Katedra Notre Dame de Paris stanowiła ważny punkt na mapie turystycznej Paryża. Jak wszyscy wiemy, w 2019 roku doszło do wielkiego pożaru, który wyrządził niewyobrażalne szkody. Spora część archikatedry uległa zniszczeniu, jednak postanowiono ją odbudować. Projekt ten nadal trwa. Do tej pory udało się zebrać ponad 850 mln euro na przywrócenie jej do stanu sprzed pożaru. Zapewne potrwa to dość długo i, zanim ponownie będziemy mogli cieszyć się tymi pięknymi widokami, minie sporo czasu. Na szczęście jest alternatywa, dzięki której zwiedzimy ją znacznie szybciej.
Zwiedzanie Katedry Notre Dame w goglach VR od HTC
To rozwiązanie jest idealne dla osób niecierpliwych, chcących udać się na wycieczkę jak najszybciej. Nie zrobimy tego jednak w świecie realnym, a wirtualnym. To właśnie w ten sposób będziemy mieć możliwość poznania historii świątyni w różnych epokach. Swój początek będzie miała ona w średniowieczu, a zakończy się na czasach współczesnych.
Wirtualna Katedra Notre Dame czeka na swoich gości już od soboty, 15 stycznia w Espace Grande Arche w podparyskiej dzielnicy La Défense. Tytuł całego przedsięwzięcia to „Eternelle Notre-Dame”, czyli Wieczna Notre-Dame.
Jak odbywa się wirtualne zwiedzanie?
Chętni zwiedzający zostaną wyposażeni w gogle VR (zestawu VIVE Focus 3) i w nie wyposażeni ruszą na zwiedzanie odtworzonej cyfrowo budowli oraz jej otoczenia. Oczywiście nie zapomniano o przewodniku – będzie to hologramowy budowniczy.
Cały spacer trwa 45 minut i w tym czasie przemieszczamy się przez różne epoki, by śledzić historię paryskiej katedry. Przy okazji możemy odkryć wydarzenia oraz postacie historyczne, które w jakiś sposób zostawiły ślad w świątyni, na przykład architekt Eugène’a Viollet-le-Duca.
Wirtualne atrakcje dla zwiedzających
Podczas zwiedzania mamy możliwość wspięcia się na dzwonnicę, czy też przejścia po dębowej belce. Jednak to nie koniec. Możemy także zbliżyć się do przepięknych witraży i docierać do różnych części budowli. Wszystko to dzięki ruchomej platformie. Zapewne będzie to niezapomniane przeżycie dla każdego, kto będzie brał udział w tym wydarzeniu. Realizm wiernie odtworzonej katedry zaskoczy zapewne niejednego widza. Uwaga, jeśli masz lęk wysokości, możesz poczuć się nieco zaniepokojony.
Zwiedzanie rozpoczyna się od wyświetlenia filmu, w którym przedstawione zostaną fakty historyczne na temat katedry, a także etapy jej budowy. Przyjrzeć się można będzie także postępom prac prowadzonych od czasu pożaru. Na turystów czeka również wystawa rzeźb, obrazów, ozdób liturgicznych.
Cena oraz dostępność wirtualnego spaceru po Katedrze Notre Dame
Na pomysł zrealizowania wirtualnej wycieczki wpadł operator Orange, który sfinansował go razem z władzami Paryża, diecezją paryską i instytucją publiczną odpowiedzialną za konserwację i odrestaurowanie katedry. Jest tu też wątek wspierający całość prac odbudowujących. Kupując bilet przekazujemy 30 procent jego ceny (bilet normalny kosztuje 30 euro, ulgowy 20 euro) na remont świątyni. Każdy zwiedzający może poniekąd uczestniczyć w postawieniu jej na nowo.
Eternelle Notre-Dame ma być dostępne wiosną w Conciergerie, natomiast jesienią w podziemiach pod dziedzińcem katedry. Planowane jest także udostępnienie pokazu w całej Francji, Europie, a docelowo na całym świecie.
Czekamy z niecierpliwością.