Francuski startup Wisear wybrał się na tegoroczne targi CES i zaskoczył wszystkich. Prezentowane wkładki douszne Perceive, bo o nich mowa, wykrywają sygnały elektryczne ze skóry człowieka, zostały nagrodzone w kategorii Słuchawki i sprzęt osobisty audio.
Jak działają wkładki Perceive?
Publiczne wypowiadanie poleceń głosowych do swojego asystenta w urządzeniu mobilnym może być krępujące, a także ograniczać bezpieczeństwo i prywatność użytkownika. Dlatego firma postanowiła pójść o krok dalej i stworzyła wkładki douszne zawierające elektrody, dzięki którym możliwe jest wykrywanie sygnałów elektrycznych, pojawiających się na skórze kanału słuchowego. Sygnały generowane są przez świadome ruchy mięśni twarzy, które odpowiadają za polecenia wyświetlane na urządzeniach.
Do poleceń z twarzy, którym można przypisać działanie, może należeć wybranie konkretnego połączenia telefonicznego, włączenie odtwarzacza muzyki czy uruchomienie innych procesów wybranych przez użytkownika wkładek dousznych.
Jakie plany ma Wisear na rozwój Perceive?
Wkładki Perceive mają pozwolić użytkownikom na bezgłośne i bezdotykowe sterowanie urządzeniami, które wspierane jest przez algorytmy sztucznej inteligencji opartej o sieci neuronowe. Ten inteligentny sprzęt jest bezprzewodowy i kompatybilny z Bluetooth 5.0, otrzymał baterię litowo-jonową o pojemności 85 mAh, a czujnik zbudowany został z w pełni przewodzącego polimeru. Dostępne są różne rozmiary do wyboru w zależności od rozmiaru kanałów słuchowych.
Francuska firma ma zamiar rozwijać technologię i rozszerzyć zakres odczytu sygnałów. Startup, poza odczytywaniem ruchu z twarzy, ma zamiar jeszcze w tym roku dodać możliwość wykorzystania poleceń tworzonych przez ruchy gałek ocznych, a w przyszłym roku działanie swojej technologii rozszerzyć o sterowanie urządzeniami tylko przez aktywność mózgu.
Póki co Perceive dostępny jest w wersji demo.