Zespół naukowców stworzył system X-AR, który pozwala dojrzeć to, co niewidoczne, tworząc wizję podobną do rentgenowskiej. Do działania wystarczy etykieta RFID.
Narzędzie umieszczane na okularach AR pokaże ukryte przedmioty
Naukowcy z MIT opracowali system rozszerzonej rzeczywistości, dzięki któremu mogą zobaczyć ukryte przedmioty. Od teraz każde okulary AR dostępne na rynku będą w stanie odczytywać hologramy umieszczone na przykład na opakowaniach czy metkach produktów, znajdujących się wewnątrz pudeł.
Opracowany X-AR działa w oparciu o szerokopasmową antenę zgodną z systemem rozszerzonej rzeczywistości, która dopasowana jest do kształtu osłony okularów AR, a jednocześnie zapewnia dostęp do odbioru częstotliwości radiowych RF. Ulokowana na okularach antena jest elastyczna i funkcjonalna z każdymi dostępnymi na rynku zestawami AR, nie powoduje zasłaniania czujników czy kamer. Jest również lekka, dzięki czemu użytkownik nie zauważy różnicy w masie założonego urządzenia.
Zasada działania urządzenia X-AR oparta jest również o algorytm lokalizacji SAR, dzięki któremu możliwe jest wykrywanie RF z anteny oraz wizualne, za pomocą kamer umieszczonych w okularach AR. Naukowcy wykorzystali także rozwiązanie łączące RF oraz wizję, co pozwala na realizację praktycznych zadań RF-Visual Verification Primitive.
Zakres zastosowania X-AR w magazynach i handlu detalicznym
Naukowcy przedstawiają swoje nowe rozwiązanie przede wszystkim w magazynach, gdzie w łatwy sposób można dostrzec zawartość konkretnych pudeł bez ich otwierania i zaglądania do środka, o ile produkty zostały wyposażone w etykiety RFID.
Autorzy pomysłu dedykują nową technologię dla magazynowania, handlu detalicznego, a także w zakresie realizacji zamówień w obrębie handlu internetowego czy w aplikacjach produkcyjnych. Urządzenie jest dokładne i pozwala na lokalizację przedmiotów z dokładnością do 9,8 centymetra, uzyskując przy tym 95% dokładności w weryfikacji przedmiotów.