Xiaomi-Smart-Speaker-IR-Control
Xiaomi-Smart-Speaker-IR-Control

Nowy inteligentny głośnik Xiaomi. Wygląda zwyczajnie, ale jedna funkcja czyni go wyjątkowym

Na pierwszy rzut oka nowy, inteligentny głośnik Xiaomi, nie wyróżnia się zbytnio niczym. Wygląda dość zwyczajnie, jednak ma pewną funkcję, dzięki której z przeciętnego głośnika za 60 euro robi się czymś wyjątkowym.

Nowy, inteligentny głośnik Xiaomi

Inteligentnych głośników znajdziemy na rynku mnóstwo. Zazwyczaj mają one podobne funkcje, a nawet często nie różnią się zbytnio wyglądem. To samo można by pomyśleć o gadżecie smart home Xiaomi, gdyby oceniać tylko jego design. W tym przypadku warto jednak skupić się na oferowanych możliwościach. Otóż oferuje coś, co czyni go wyjątkowym. Mianowicie ma diodę podczerwieni (IR).

Dzięki temu można go wykorzystać w domu na wiele różnych sposobów, na przykład stworzyć system klimatyzacyjny czy oświetleniowy. W ten sposób urządzenia, które dotąd były sterowane tylko pilotem, w przyszłości mogą być także obsługiwane za pomocą poleceń głosowych. Według Xiaomi działa to nawet na odległość do dziesięciu metrów. Dodatkowo kolumna została wyposażona w wyświetlacz LED pokazujący godzinę oraz 1,5-calowy głośnik.

Xiaomi-Smart-Speaker-IR-Control
Xiaomi Smart Speaker IR Control fot. mi.com

Stare urządzenia staja się inteligentne

Głośnik nie jest na tyle inteligentny, by być w stanie się uczyć, jednak wnioskując ze strony producenta, prawdopodobnie uzyskuje dostęp do bazy danych kodów, z której pobiera niezbędne polecenia sterujące. Jednak ma małą wadę – jeśli, któregoś z urządzeń nie ma w bazie danych, sterowanie nim staje się niemożliwe. Z drugiej strony zawsze jest możliwość samodzielnego przesyłania poleceń do inteligentnego głośnika za pomocą oryginalnego pilota.

Oprócz czujnika podczerwieni, nowy Xiaomi Smart Speaker jest oparty na Asystencie Google. W rezultacie głośnik ma również zintegrowanego Chromecasta. W razie potrzeby można go także podłączyć do smartfona przez Bluetooth 5.0. Co oczywiste, ma również wbudowany mikrofon.

Cena i dostępność

Xiaomi oferuje inteligentny głośnik w swoim sklepie internetowym za cenę około 60 euro. Można go jednak kupić nieco taniej na przykład u Otto – za 40 euro.