(źródło: YouTube)
(źródło: YouTube)

YouTube rozpoczyna testy dwóch kolejnych funkcji opartych o AI

Platforma YouTube rusza z kolejnymi eksperymentami. Nowe funkcje zostały oparte o sztuczną inteligencję i, niestety, trafiają do bardzo ograniczonego grona użytkowników. Jakie możliwości będą testowane w serwisie?

Jeszcze więcej sztucznej inteligencji na YouTube

Już we wrześniu br. YouTube pochwalił się dodatkowymi funkcjami opartymi o sztuczną inteligencję. Popularny serwis streamingowy udostępnił eksperymentalne opcje, takie jak Dream Screen oraz aplikację YouTube Create, której zadaniem jest ułatwienie tworzenia filmów.

YouTube rozpoczyna testy dwóch kolejnych funkcji opartych o AI

Na ten moment możliwości te trafiły wyłącznie w ręce użytkowników w USA, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Indiach, Korei oraz Singapurze, korzystających z urządzeń mobilnych z Androidem. Teraz jednak YouTube poinformował o testach kolejnych dwóch eksperymentów, opartych o sztuczną inteligencję.

AI zorganizuje komentarze w tematy

Wśród najnowszych funkcji, które trafią do testerów, ma znaleźć się opcja podsumowań generowana przez sztuczną inteligencję. Zadaniem AI na YouTube będzie zorganizowanie komentarzy, występujących w dużej ilości pod danym filmem, w wygodne tematy. Nie będzie już zatem konieczne czytanie setek czy nawet tysięcy opinii na temat konkretnej treści, bo sztuczna inteligencja sama je podsumuje. Dzięki temu użytkownik otrzyma możliwość szybszego dołączenia się do dyskusji.

Efekt w postaci tematów będzie można uruchomić po przejściu do sekcji komentarzy. Opcja została oznaczona kafelkiem złożonym z charakterystycznej dla AI gwiazdki oraz podpisu „Tematy”. Funkcja zlokalizowana jest zaraz pod filmem, obok komentarzy oznaczonych jako „Top”.

YouTube rozpoczyna testy dwóch kolejnych funkcji opartych o AI

Opcja pozwala na usuwanie pojedynczych komentarzy, a tematy poruszanych rozmów oparte są wyłącznie o opublikowane opinie. Nie ma zatem możliwości, aby niesprawdzone treści, zawierające zablokowane słowa, stały się podstawą tworzenia tego typu podsumowań. Póki co, eksperyment ma dotyczyć niewielkiej liczby filmów, tworzonych w języku angielskim, dla ograniczonej grupy zapisanych testerów.

Konwersacyjne narzędzie wbudowane w YouTube

YouTube rozpoczyna także eksperymenty z konwersacyjnym narzędziem opartym o sztuczną inteligencję. Dzięki tej funkcji użytkownik będzie mógł zadać pytania AI o konkretny film, a także dowiedzieć się, które z treści są podobne lub rekomendowane do odtworzenia jako następne.

YouTube rozpoczyna testy dwóch kolejnych funkcji opartych o AI

Narzędzie, w pierwszej kolejności trafi w ręce „niewielkiej liczby osób”. Platforma ma zamiar poszerzyć grono testerów, w ramach laboratorium eksperymentalnych funkcji, w ciągu kilku najbliższych tygodni o użytkowników YouTube Premium z terenu USA, korzystających z urządzeń mobilnych z systemem Android. Konwersacyjne narzędzie uruchamiane będzie za pomocą kafelka z gwiazdką o nazwie „Zapytaj”, zaraz obok przycisku do udostępniania treści.