(źródło: YouTube)
(źródło: YouTube)

YouTube rozpoczął testy streszczeń generowanych przez sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja to jeden z najbardziej popularnych tematów technologicznych tego roku. Wdrażana do różnorakich narzędzi staje się istotnym wsparciem użytkowników, a giganci wprowadzają ich możliwości coraz szerzej. Również platforma YouTube rozpoczęła testy swoich nowych możliwości. Na czym polega planowana funkcja?

Eksperymentalne opcje dla użytkowników

Aktualizacje i różne ulepszenia w popularnych serwisach czy aplikacjach mobilnych pojawiają się nagle, ale czasami też tak samo szybko znikają. Te częste i chwilowe zmiany dotykają wielu różnego rodzaju narzędzi, a funkcje testowe nazywane są „beta” lub też po prostu „eksperymentalnymi”. Tego typu rozwiązanie kierowane jest do części użytkowników, którzy przez przedsiębiorstwa są zachęcani do wyrażenia opinii na temat aktualizacji lub zmian.

Jedną z najbardziej znanych platform udostępniających muzykę i innego rodzaju treści jest YouTube, który nieustannie stara się dostosować do obecnych standardów i, oczywiście, oczekiwań użytkowników. Teraz serwis planuje wdrożyć sztuczną inteligencję do swojego narzędzia. Prawdopodobnie nadchodzącym i najbliższym zadaniem AI na platformie YouTube będą generowane streszczenia do filmów.

YouTube rozpoczął testy streszczeń generowanych przez sztuczną inteligencję
(źródło: YouTube)

Jak ma działać planowana funkcja AI na YouTube?

Google w ramach swojej strony „YouTube Help” poinformował użytkowników o planowanych zmianach, które mogą pojawić się u nich czasowo. Jednym z ostatnich wpisów, datowany na 31 lipca 2023 roku, jest „Testowanie podsumowań generowanych automatycznie przez sztuczną inteligencję”.

YouTube przy udziale AI będzie teraz tworzył krótkie opisy filmów w postaci streszczenia, aby użytkownik jeszcze przed jego uruchomieniem mógł zdecydować, czy treść jest dla niego odpowiednia. Ta nowa opcja nie będzie zastępowała wpisów tworzonych przez autorów konkretnego wideo.

Jak informuje serwis, uruchomiony już eksperyment dotyczy ograniczonej liczby filmów oraz użytkowników. Na początku funkcję podsumowań można zobaczyć na stronach oglądania oraz wyszukiwania. Autorzy wpisu zachęcają także do pozostawienia opinii na temat planowanych zmian oraz streszczeń filmów generowanych przez narzędzia sztucznej inteligencji. Póki co jednak funkcja nie została zauważona.