Kasowniki odejdą do lamusa (źródło: Warszawski Transport Publiczny)
Kasowniki odejdą do lamusa (źródło: Warszawski Transport Publiczny)

Kasowniki warszawskiej komunikacji miejskiej odejdą do lamusa. Co zamiast nich?

Bilety kartonikowe i kasowniki w ciągu kilku najbliższych lat najprawdopodobniej na dobre znikną z komunikacji miejskiej na terenie stolicy. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie poszukuje firmy, która zajmie się wprowadzeniem nowego systemu biletowego.

Nowe technologie w warszawskiej komunikacji

Jak wynika z harmonogramu Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, z pojazdów komunikacji miejskiej już w 2028 roku znikną tradycyjne kasowniki i bilety kartonikowe. W ich miejsce pojawić ma się nowy system komunikacyjny. Oferty na jego opracowanie zgłosiło pięć firm. Na ten moment propozycje oraz dokumentacja są weryfikowane. Według planu jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa.

System ma być sukcesywnie wdrażany i uruchomiony w ciągu około 1,5 roku od zawarcia porozumienia. Wszystko po to, aby zarówno pasażerowie, jak i obsługa komunikacji, nauczyli się korzystać z zaproponowanej technologii.

(źródło: Warszawski Transport Publiczny)
(źródło: Warszawski Transport Publiczny)

Co w zamian za tradycyjne kasowniki?

Aby zakupić bilety okresowe, pasażerowie będą mogli korzystać z aplikacji mobilnej lub portalu pasażera. Płatność będzie opierała się o technologie bezgotówkowe. Nowy system ma być rozpowszechniony w pojazdach, takich jak metro, autobus czy tramwaj. Kasowniki mają zostać zastąpione innymi urządzeniami, które ułatwią opłatę za przejazd. Ich funkcjonalność pozwoli na dokonanie wyboru celu podróży, a także wprowadzenie opłaty za pomocą karty płatniczej, smartfona czy zegarka. Dzięki temu bilet zostanie przypisany do konkretnego środka płatniczego.

Jak twierdzi przedstawiciel Zarządu Transportu Miejskiego, nowy system ma znacząco ułatwić pasażerom przeprowadzanie wszelkich transakcji. Sprawa ma być także prostsza w przypadku chęci skorzystania ze zniżek i biletów specjalnych, przysłuchujących części podróżnych.

(źródło: Warszawski Transport Publiczny)
(źródło: Warszawski Transport Publiczny)