Zastosowanie wodoru Wodór (źródło: Pixabay)
Wodór (źródło: Pixabay)

Stacja NESO już działa. Pojazdy wodorowe mogą zatankować w Warszawie

W stolicy Polski otwarto pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru NESO dedykowaną dla samochodów i autobusów. Ekologiczny obiekt wykorzystuje odnawialne źródła energii oraz jest w pełni samoobsługowy. Czy to przełom dla naszego kraju?

Pierwsza w Polsce stacja tankowania wodoru NESO

Na terenie Warszawy, przy ulicy Tango 4, pojawiła się w pełni samoobsługowa oraz ogólnodostępna stacja tankowania wodoru NESO. Nazwa ta powstała jako skrót stwierdzenia “Nie emituję spalin, oczyszczam”. To idealne uzupełnienie dla polskich autobusów wodorowych NesoBus, które można spotkać na ulicach niektórych polskich miast takich, jak Warszawa czy Rybnik, a w przyszłym roku mają również zastąpić 5% floty dotychczasowych pojazdów miejskich w Gdańsku.

Polski Autobus Wodorowy (źródło: NesoBus)
Polski Autobus Wodorowy (źródło: NesoBus)

Obiekt, należący do Grupy Polsat Plus oraz ZE PAK, oferuje możliwość zatankowania pojazdów wodorowych z dystrybutora o ciśnieniu 700 barów, dedykowanym dla samochodów, oraz pod ciśnieniem 350 barów dla autobusów. Co istotne, stacja jest ekologiczna i to nie tylko przez oferowanie zrównoważonego paliwa, ale również przez wysoki poziom samowystarczalności energetycznej. Obiekt został wyposażony w ogniwa słoneczne o mocy 19 kW oraz akumulatory, których pojemność sięga do 60 kWh.

Jak działają pojazdy wodorowe?

Samochody wodorowe są wyposażone w silniki elektryczne, którym dostarcza się energię za pomocą ogniw paliwowych. Oznacza to, że pojazd jest napędzany prądem, który wytwarzany jest na bieżąco podczas jazdy. Do powietrza emitowana jest wyłącznie para wodna, a kilkuminutowe tankowanie pojazdu wystarcza na nawet 600-kilometrową podróż. Dodatkowo w wyposażeniu samochodu czy autobusu znajduje się również niewielkich rozmiarów akumulator, który odpowiedzialny jest za zachowywanie energii odzyskiwanej z hamowania.

Polski Autobus Wodorowy (źródło: NesoBus)
Polski Autobus Wodorowy (źródło: NesoBus)

Pojazdy wodorowe poruszają się już w Europie od kilku lat, choć rzadko można dostrzec je w Polsce, co raczej nie dziwi, skoro dopiero wczoraj otwarto pierwszą stację tankowania. Odważnie do tematu podszedł już koncern Toyota, który zdecydował się na wprowadzenie modelu Mirai na polski rynek.