Domowe centrum rozrywki (źródło: Pixabay)
Domowe centrum rozrywki (źródło: Pixabay)

Jakie znaczenie ma rodzaj rozdzielczości w telewizorze i kiedy warto sięgnąć po 8K?

Lokowanie produktu

Stoisz przed wyborem telewizora, ale zastanawiasz się jaki wybór będzie odpowiedni? Nic dziwnego, rynek jest przepełniony bardzo dobrej jakości sprzętem. Wbrew logice, nie zawsze najdroższy oznacza najlepszy. Z drugiej strony nieco droższe egzemplarze mogą gwarantować więcej opcji, szczególnie inteligentnych, jednak niekoniecznie okażą się faktycznie przydatne. Przyjrzyjmy się jednej z wiodących cech, mówiącej o jakości wyświetlanych obrazów, a więc rozdzielczości.

Rodzaje rozdzielczości dostępne na rynku

Podstawą centrum domowej rozrywki jest telewizor, który dzięki zaawansowanym technologiom może osiągać różne rodzaje jakości obrazu, a podstawowym jej parametrem jest rozdzielczość. Określa ona liczbę pikseli o kształcie niewielkich kwadratów (o boku 0,28 milimetra), pozwalających utworzyć dany obraz na ekranie.

Dlatego też, wraz ze wzrostem rozmiaru wyświetlacza, powinna również rosnąć rozdzielczość, która bezpośrednio wpływa na jakość wyświetlanych multimediów. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów rozdzielczości od HD Ready, przez Full HD i 4K UHD, aż po 8K UHD.

RozdzielczośćSzerokośćWysokość
HD Ready1366768
Full HD19201080
4K UHD38402160
8K UHD76804320

Choć dwie pierwsze opcje, a więc HD Ready oraz Full HD, powoli odchodzą do lamusa, nadal są dostępne i mogłyby spełnić swoją rolę przy niewielkich przekątnych telewizora. Osoba oglądająca może nawet nie zauważyć, że jakość obrazu jest dość niska.

Ceny telewizorów o najniższej rozdzielczości wynoszą od około 500 do 1600 złotych, przy czym dostępne na rynku rozmiary kończą się na 32 calach. Telewizor w jakości Full HD natomiast można zakupić o przekątnej sięgającej do 43 cali, a jego ceny zazwyczaj wynoszą około 1500 złotych, choć zdarzają się również egzemplarze za powyżej 2000 złotych.

Mimo niskiej ceny i jednocześnie niskiej rozdzielczości, coraz częściej inwestujemy większy budżet po to, aby czerpać prawdziwą przyjemność z oglądanych materiałów. Jest to szczególnie istotne przez wzgląd na niektóre popularne serwisy streamingowe, które udostępniają nam treści już w jakości 4K, a YouTube nawet w 8K.

Popularna rozdzielczość, czyli jak jakość 4K opanowała rynek

Telewizor 4K staje się powoli najczęściej wybieranym jakościowo urządzeniem, stanowiącym podstawę domowego centrum rozrywki. Rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli pozwala na uzyskanie dokładnych i precyzyjnych obrazów. Sprzęty te rozpoczynają się od rozmiaru rzędu 43 cali oraz ceny około 1200 złotych. Gama dostępnych na rynku produktów proponuje nawet 98 cali, a koszt potrafi sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście im mniejszy ekran, tym obraz będzie bardziej wyostrzony. Dzięki tej jakości odtwarzanie multimediów może naprawdę wciągnąć widza, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt ograniczonego dostępu do treści udostępnianych w tej rozdzielczości.

Niektóre filmy i seriale udostępniane na Blu-ray czy w serwisach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy YouTube możemy uruchamiać w 4K, jednak nie jest to ścisła zasada. Trzeba przyznać wprost, że jest to zależne od autora udostępnionej treści. Poza brakiem dostępu do produkcji w tej jakości może okazać się, że prędkość internetu nie jest wystarczająca, aby obraz był aż tak wyraźny, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Faktem jest, że jednak coraz częściej dbamy o wysoką prędkość internetu, a światłowody, LTE i 5G stają się podstawą naszego codziennego życia, więc problem ten może zwyczajnie się nie pojawić.

Oczywiście, telewizory działające w tej rozdzielczości umożliwiają pewnego rodzaju „przetworzenie” wyświetlanych treści, aby możliwe było uzyskanie dokładniejszego obrazu o wygładzonych konturach. Oznacza to, że dzięki technologii upscallingu nasz telewizor nieco poprawia odtwarzane multimedia, jednak nie ma co się łudzić, że będą one doskonałe.

Najwyższy poziom jakości obrazu, czyli 8K – czy ta inwestycja ma sens?

Rozdzielczość 8K pozwala na uzyskanie cztery razy większej liczby punktów w porównaniu do 4K, osiągając 7680 na 4320 pikseli. Oznacza to, że wyświetlany obraz jest zdecydowanie bardziej szczegółowy, a poszczególne elementy wyraziste. Dlatego też można jasno stwierdzić, że rozdzielczość ta jest dedykowana do naprawdę ogromnych wyświetlaczy.

Telewizory 8K zostały wprowadzone na rynek dopiero przed trzema laty, więc jest to dość nowa opcja. Może dlatego urządzenia działające w tej rozdzielczości są stosunkowo rzadko spotykane, jest ich niewiele w ofertach sklepów, a do tego są dość drogie.

Mimo wszystko, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim budżetem, chcemy zbudować kino domowe o naprawdę sporych rozmiarach, wybór ten będzie doskonały, a jest to szczególnie istotny parametr dla ekranów większych niż 75 cali. Dla tak ogromnych telewizorów różnica z pewnością będzie zauważalna. Opcja 8K jest także dedykowana dla graczy, którzy dzięki tak dokładnym i wyrazistym obrazom mogą przenieść się w wirtualny świat.

Również te wyświetlacze nie są bez wad, szczególnie jeśli chodzi o ich cenę. Startuje ona od mniej więcej 4,5 tysiąca złotych za telewizor o rozmiarze rzędu 55 cali. Kolejną wadą jest niewielka dostępność treści w tej rozdzielczości. Przy czym z czasem większa liczba platform prawdopodobnie dostosuje się do 8K, podobnie, jak YouTube oraz Vimeo, które już teraz oferują tę jakość dla niektórych treści.

Wybór odpowiedniego telewizora może być trudny, szczególnie, że oferta jest naprawdę ogromna. Jednak warto zastanowić się nad tym, do czego najczęściej będziemy używać planowany wyświetlacz oraz jaki budżet planujemy na niego przeznaczyć.

Warto także zastanowić się nad tym, jakie urządzenie jest gotowe na nasze domowe wnętrza i czy jesteśmy w stanie odpowiednio dostosować odległość miejsc siedzących od ekranu o danym rozmiarze. Istotnym aspektem może być również system smart TV, który daje dostęp do szerokich możliwości, licznych serwisów, a więc i różnorodnych produkcji oraz treści.

Materiał powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie urządzeń dostępnych w ofercie sklepu