Startup Kiwi opracował nowy wynalazek, który pozwala na zwalczanie schorzeń neurologicznych, takich jak na przykład nawracający ból. Urządzenie, w postaci zestawu słuchawkowego, mogłoby wspomagać pacjentów cierpiących na przewlekłe objawy choroby, jednocześnie umożliwiając redukcję przyjmowanych leków przeciwbólowych.
Problematyka przewlekłego bólu
Bywają choroby, które powodują nieustanny, ciągły, chroniczny ból. Najczęściej, gdy nie pojawia się żadna perspektywa leczenia, a objaw ten powraca, jako rozwiązanie stosuje się leki przeciwbólowe. Podstawowym i tradycyjnym rozwiązaniem jest paracetamol oraz ibuprofen, jednak z czasem środki te przestają działać.
Do walki z dolegliwością pacjenci sięgają więc po drogie, potencjalnie szkodliwe i często uzależniające leki takie, jak na przykład opioidy. Jak informuje WHO, niebezpieczeństwo tego rodzaju środków powoduje nawet 69 tysięcy zgonów rocznie na całym świecie z powodu przedawkowania.
Aby jednak zapobiegać temu procesowi i jednocześnie zwalczać ból, startup Kiwi opracował system Exsurgo oraz wynalazek Axon. Urządzenie to nieco przypomina swoim ułożeniem pająka, który – jako zestaw słuchawkowy – lokowany jest na głowie pacjenta.
Zestaw słuchawkowy do walki z bólem
Wynalazek monitoruje dane na temat aktywności mózgu jego użytkownika, co można śledzić na urządzeniu mobilnym w dedykowanej aplikacji. Zawiera ona sześć różnego rodzaju gier, które pozwalają na generowanie informacji w oparciu o nieinwazyjny elektroencefalogram (EEG), tworząc wizualne informacje zwrotne w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, osoba cierpiąca na chroniczne dolegliwości otrzymuje neuromodulację sygnałów bólowych, powodując łagodzenie objawów.
Zestaw słuchawkowy przeszedł już liczne testy, które pozwoliły na wygenerowanie ogromnego zbioru danych EEG. Baza ta zawiera ponad 16,5 tysiąca zabiegów, realizowanych na całym świecie. Badania kliniczne były realizowane na terenie Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii.
Skuteczność tego innowacyjnego sprzętu została już udowodniona, dzięki czemu Axon ma trafić na rynek w grudniu br., jednak będzie dostępny na receptę. Sprzęt dedykowany jest dla pacjentów przebywających w domu.