Robot Doly (źródło: doly.ai)
Robot Doly (źródło: doly.ai)

Robot o wyjątkowo słodkim wyglądzie wkracza na Kickstarter. Co potrafi?

Raspberry Pi to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla pasjonatów tworzenia robotów. To nie tylko narzędzie do sterowania ruchem – kiedy dodasz do tego szczyptę sztucznej inteligencji, możliwości stają się prawie nieskończone. Doly to fajny projekt małego robota-towarzysza, którego twórcą jest Levent Erenler, dyrektor generalny Limitbit. Ma oprogramowanie typu open source, czyli umożliwiające modyfikacje.

Robot o wyjątkowym wyglądzie

Doly zdecydowanie wyróżnia się na tle innych robotów, można rzec, że prawdziwy z niego słodziak. Jego dwoje wyłupiastych oczu (dwa wyświetlacze LCD), przypominają do złudzenia te proszące kocie oczyska ze Shreka. Jakby tego było mało, są interaktywne i wyświetlają animacje gałek ocznych, a do tego mogą być w różnych kolorach. Któż się więc im oprze? Jeśli jednak nie należysz do fanów Shreka, możesz z łatwością zmienić na inne, dzięki szerokiej gamie stylów oczu.

Mogą one wyświetlać również bardziej pożyteczne informacje, takie jak zegar, pogodę czy nawet robić zdjęcia – w tym celu należy po prostu poprosić go, aby zrobił zdjęcie, a ono po wykonaniu zostanie automatycznie zapisane w galerii.

Doly – różny wygląd oczu źródło: Limitbit Tech)

Zamiast kół robot porusza się na gąsienicach i je również można spersonalizować, ręcznie przełączając kolory ścieżek. Korpus również może być kolorowy. Erenler podkreśla, że głównym celem projektu było stworzenie czegoś, co zachęci użytkowników do nauki programowania i animacji. Efektem jest ten unikatowy, nadający się do druku 3D robo-stworek.

Doly - kolory (źródło: doly.ai)
Doly – kolory (źródło: doly.ai)

Dzięki temu, że ma oprogramowanie typu open source, jest elastyczny już na etapie jego konstrukcji. Użytkownik może wykorzystać dowolną płytę główną zgodną z formatem Compute Module, mimo iż zalecana to Raspberry Pi Compute Module 4. Ilość RAM-u i pamięci masowej będą wpływały na to, jak wiele Doly będzie potrafił.

Robot jest wyposażony w różne moduły, które pozwalają mu interaktywnie komunikować się ze światem. Znajdują się tu między innymi dwa głośniki, kamera Sony IMX219 o rozdzielczości 8 Mpx (oficjalny moduł kamery Raspberry Pi 2 korzysta z tego sensora), czujniki na podczerwień, dwa czujniki TOF oraz sześcioosiowy sensor IMU. Korpus Doly, wykonany w technologii 3D, jest na tyle duży, aby pomieścić cały osprzęt.

Robot Doly (źródło: doly.ai)
Robot Doly (źródło: doly.ai)

W środku mieści się także bateria Li-Po 18650 (działa na podstawie technologii li-ion, gdzie zamiast płynnego elektrolitu zastosowano ten w formie polimeru) i niestandardowa płytka PCB. Do sterowania robotem potrzebny jest jedynie smartfon, dzięki któremu użytkownik będzie mógł odkrywać świat z punktu widzenia robota.

Doly jako policjant sterujący ruchem (źródło: Limitbit Tech)

Szybki start z Doly

Twórca udostępnia wstępnie obraz systemu Bullseye na dysku Google, który można pobrać i zainstalować na karcie SD do użytku z Doly. Zawiera on biblioteki potrzebne do korzystania ze wszystkich modułów oraz przykładowe projekty w języku C++, które mogą pomóc w rozpoczęciu pracy z robotem. Dostępne są funkcje uczenia maszynowego na urządzeniu, takie jak rozpoznawanie twarzy, mowy i obiektów, autonomiczne planowanie ścieżki oraz środowisko programowania oparte na Google Blockly.

Więcej informacji na temat aktualnych możliwości robota można znaleźć na oficjalnej stronie projektu. Instrukcje oraz pliki do budowy własnej wersji dostępne są na Hackster.io. Kampania crowdfundingowa zostanie wkrótce uruchomiona na platformie Kickstarter.