Planeta Kelt20b zdjęcie z Teleskopu Hubble'a
fot: NASA via cnet

Na tej planecie, zamiast deszczu, padają kamienie

Niektóre planety pozasłoneczne mogą być naprawdę nietypowe, a wręcz dziwne. W latach 90. ubiegłego wieku astronomowie z całego świata mieli pełne ręce roboty, bowiem Kosmiczny Teleskop Hubble’a umożliwił odkrycie tysięcy nowych planet. To samo urządzenie, wykorzystywane jest dziś jako „aparatura meteorologiczna” (oczywiście to tylko przenośnia!) dla oddalonych od Układu Słonecznego planet – naukowcy odkryli taką, na której zamiast deszczu padają kamienie.

Planeta, na której padają kamienie, zamiast deszczu – WASP-178b

Kosmiczny Teleskop Hubble’a w 2019 roku dostrzegł planetę WASP-178b – orbituje wokół gwiazdy o bardzo podobnej nazwie, czyli WASP-178 (która znajduje się w gwiazdozbiorze wilka) w odległości 0,05 au (równowartość ~ 7479893 km). Ciało niebieskie bardzo przypomina naszego Jowisza, jednak jest zdecydowanie większe – jego promień jest niemalże dwukrotnie dłuższy, a masa stanowi 1,41 wagi piątej w Układzie Słonecznym planety.

WASP-178b znajduje się 1300 lat świetlnych od Ziemi – jest stosunkowo daleko od nas, ale, co najdziwniejsze, na planecie pada deszcz skał. Tak, dobrze widzicie, skał. To dość nietypowe, jak na ziemskie realia zjawisko, spowodowane jest tym, że jedna strona planety zawsze jest zwrócona w stronę jej gwiazdy (jest grawitacyjnie „zablokowana” – na jednej panuje wieczny upał, na drugiej zaś wieczny mróz – mowa tu o Planecie bez ruchu obrotowego), która sprawia, że skały topnieją, a to jeszcze dodatkowo wytwarza tlenek krzemu w postaci gazowej.

WASP-178b hipotetyczny wygląd
źródło: exoplanet.nasa.gov

Następnie tlenek krzemu przepływa na „ciemną” stronę planety (z prędkością = 3200 km/h), a na skutek niskich temperatur pierwiastek ulega procesowi resublimacji – zamienia się w ponownie w skałę. Połączone w jedno cząsteczki spadają na powierzchnię WASP-178b, tworząc deszcz kamieni – bardzo ciekawe, a zarazem przerażające.

WASP-178b hipotetyczny wygląd
źródło: exoplanet.nasa.gov

Planeta dla astronomów jest zdecydowanie czymś więcej niż jedynie ciekawostką. Obserwacje dają do zrozumienia, że większość ciał niebieskich w kosmosie jest nie tylko pięknych, ale także niezwykle niebezpiecznych – dla człowieka, ale również, że gwiazdy mają ogromny wpływa na warunki, jakie panują na planetach.

We wszechświecie znajduje się tysiące podobnych egzoplanet, które dzięki podobnym badaniom w dalekiej przyszłości mogą okazać się potencjalnym nowym miejscem życia dla ludzi.