Osoby korzystające z naziemnej telewizji cyfrowej w ostatnich dniach mogły zauważyć zmiany w dostępnych kanałach. Niektóre ze stacji Telewizji Polskiej wyświetlają się na liście nawet dwukrotnie. Okazuje się, że są to wyłącznie testy związane z przejściem na DVB-T2.
TVP pozostało przy starym standardzie
Wiele kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w naszym kraju jest już nadawanych w nowym standardzie DVB-T2. Proces przejścia trwał kilka miesięcy i dokonywano go w czterech falach – w marcu, kwietniu, maju oraz czerwcu. W wyjątkowej sytuacji znajduje się jednak MUX 3, czyli multipleks zawierający kanały Telewizji Polskiej.
Publiczny nadawca uzyskał bowiem specjalne pozwolenie od UKE. Na jego mocy wybrane stacje nie zostały przeniesione na nowszą technologię i mogą zrobić to w dowolnym, wybranym przez siebie momencie, jednak nie później niż przed końcem 2023 roku. Decyzję uzasadniono koniecznością realizacji misji telewizji publicznej i walki z dezinformacją w obliczu wojny w Ukrainie.
Jako że decyzja została wydana przed pierwszą, marcową zmianą standardu, MUX 3 wciąż nadaje w starej technologii. Nic nie będzie jednak trwało wiecznie, a TVP może chcieć wdrożyć DVB-T2/HEVC wcześniej. Możliwe, że nadawca właśnie rozpoczął pierwsze kroki w tym kierunku.
Kanały TVP zdublowane w ramach testów
Dotychczas w skład testowego multipleksu Telewizji Polskiej wchodziły kanały TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD i TVP Kobieta HD. Teraz do specjalnego MUX-u dodano główne stacje, czyli TVP1, 2 oraz Info (wszystkie trzy w jakości HD).
Doprowadziło to do zdublowania tych kanałów u odbiorców. Są one bowiem nadawane równocześnie także w MUX 3, lecz w starszym standardzie DVB-T/MPEG4. Nadawca zdecydował się na taki ruch w celu przetestowania różnych wariantów konfiguracji technicznej. Dzięki temu, kanały trzeciego multipleksu mają być nadawane bez przeszkód po jego przełączeniu na DVB-T2.
Powodów takiej sytuacji może być także więcej. Pierwszym z nich jest przebudowa siatki nadajników MUX 3, w ramach której zwiększono ich moce oraz uruchomiono dodatkowe stacje transmitujące sygnał telewizyjny. W trakcie zmian mogły pojawić się problemy w niektórych lokalizacjach, a dodatkowa emisja w nowym standardzie może stanowić drogę dostępu do tych trzech kanałów.
Niewykluczone też, że jest to sposób na zwiększenie popularności tych stacji. Komercyjni operatorzy telewizji satelitarnej umieszczają swoje kanały na liście dekodera wielokrotnie, co może przekładać się na większą oglądalność. TVP może praktykować to samo, lecz w nieco mniej sprawiedliwy sposób – z zajmowanego pasma mogłyby skorzystać inne kanały telewizyjne, lecz dubel programów Telewizji Polskiej im to uniemożliwia.
Możliwe, że kanały trzeciego multipleksu wkrótce dołączą do grona nadawanych w nowszym standardzie DVB-T2/HEVC. Może to zakończyć wszelkie dotychczasowe komplikacje wokół przejścia na tę technologię oraz, przede wszystkim, poprawić jakość emisji.