Tuner DVB-T2 Kruger&Matz KM9999
fot. Kruger&Matz

Ten niewielki tuner pozwoli odbierać telewizję w standardzie DVB-T2

W większości naszego kraju do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej konieczne jest już posiadanie tunera DVB-T2. Kruger&Matz KM9999 to jedno z urządzeń pozwalających na odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie bez konieczności wymiany telewizora na nowy. Co potrafi ten mini tuner?

Niewielki tuner DVB-T2

Polska firma Kruger&Matz od wielu lat tworzy przystępnie wycenione smartfony i tablety z Androidem. Najnowszy produkt tego producenta jednak nieco wyróżnia się na tle większości urządzeń z oferty. KM9999 to niewielkich rozmiarów tuner telewizyjny, przygotowany pod nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T2.

Urządzenie to sprawdzi się świetnie u osób, które nie chcą wymieniać telewizora, a zarazem nie mają zbyt wiele miejsca na tradycyjną przystawkę w formie tzw. set-top-box. Kruger&Matz KM9999 jest nieco podobny do Chromecasta – wpina się go z tyłu telewizora do wejścia HDMI, a następnie podłącza antenę i kabel zasilający microUSB.

Tuner DVB-T2 Kruger&Matz KM9999
fot. Kruger&Matz

Nowy produkt polskiej firmy łączy w sobie funkcję tunera oraz odtwarzacza multimedialnego z nagrywarką PVR, pozwalając na odbiór programów w jakości Full HD, ich zatrzymywanie oraz nagrywanie na zewnętrznym nośniku USB. Możliwe jest również odtwarzanie materiałów – zarówno tych nagranych z poziomu przystawki, jak i zapisanych na pendrivie zdjęć lub plików muzycznych.

Jak podaje producent, tuner KM9999 obsługuje także odtwarzanie dźwięku zgodnie ze standardem E-AC-3, wspiera funkcję przewodnika po kanałach (EPG) czy też programowanie nagrywania na konkretną godzinę. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przystawka ma jedynie 4 MB pamięci wewnętrznej, więc by skorzystać z nagrywarki konieczne jest podłączenie zewnętrznego dysku lub pendrive’a.

Przystawka ma nadać się również do placówek, takich jak hotele lub pensjonaty. Dzięki wbudowanemu trybowi hotelowemu możliwe jest ustawienie hasła blokującego zmianę ustawień lub listy kanałów przez osoby niepożądane. Producent umożliwia także przenoszenie tych elementów na inne przystawki za pomocą nośnika USB, dzięki czemu konfiguracja wielu sztuk urządzenia jest znacznie uproszczona.

Cena i dostępność Kruger&Matz KM9999

Nowy niewielki tuner polskiego producenta został wyceniony na 129 złotych. W zestawie, oprócz samego urządzenia, znajdują się: przedłużacz HDMI, adapter antenowy, kabel zasilający, pilot zdalnego sterowania (zasilany dwoma bateriami AAA) oraz instrukcja obsługi. Urządzenie można nabyć na stronie producenta oraz w sklepach sieci Rebel Electro.