Meta ogłosiła inwestycję, która pochłonie 2,5 miliona dolarów. Nowe badanie ma dotyczyć metawersum w jednostkach uczelnianych w całej Europie. Jedną z tych jednostek okazała się być Politechnika Poznańska.
Metawersum pomocą dla osób wykluczonych ze społeczeństwa
Politechnika Poznańska dołącza do programu badawczego Mety w ramach Funduszu Programów i Badań XR, istniejącego od 2021 roku, który ma za zadanie wspierać uczelniane badania dotyczące metawersum na terenie całej Europy. Poza Polską prowadzone eksperymenty będą odbywały się w sześciu krajach europejskich.
Prowadzone badania uczelniane mają za zadanie określić wpływ metawersum m. in. na prywatność, bezpieczeństwo, tolerancję, a także przyszłość pracy. Politechnika Poznańska ma za zadanie zbadać rozwój w kwestii rozszerzonej rzeczywistości oraz innych towarzyszących technologii, które mają wpływ na poprawę jakości życia ludzi, narażonych na wykluczenie ze społeczeństwa przez wzgląd na ich wiek, stan zdrowia czy też skomplikowaną sytuację rodzinną.
Prowadzone przez uczelnię badania nie będą jedynie stwierdzeniem faktów, ale również pozwolą na opracowanie metody i systemów, aby zapobiegać wszelkiemu wykluczeniu ze społeczeństwa oraz pomóc już wykluczonym.
Podejście do metawersum bywa różnorodne, jednak jeśli budowane relacje w trybie online, mogłoby wprowadzić osoby wykluczone, takie jak osoby starsze, do technologii, konieczne jest podjęcie współpracy, która okaże się bezpieczna.
Europejskie badania nad metawersum
Poza Politechniką Poznańską do nowego projektu badawczego firmy Meta dołączyły także dwie francuskie uczelnie – Uniwersytet Paris-Dauphine oraz Instytut Renaissance numérique, włoska Politechnika Mediolańska, Instytut RISE ze Szwecji, hiszpański Uniwersytet Alicante, Holenderska Organizacja Zastosowań Nauki oraz profesor Matthias Quent z niemieckiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Magdeburgu-Stendala, a także badacz wirtualnej rzeczywistości Mel Slater, który będzie koordynował cały projekt. Każda z współpracujących w projekcie jednostek, otrzymała inne zadania.
Poza zadaniami otrzymanymi przez Politechnikę Poznańską, współpracownicy otrzymali zadania w obrębie kultury demokratycznej, kwestii technologicznych, prawnych i społecznych, gospodarczych, zrównoważonego rozwoju, ochrony ludzi oraz nowych technologii i przyszłości dla metawersum.
Do zadań będzie także należało stworzenie programów warsztatowych.