Zaprezentowano interesujący, samoładujący się pilot dedykowany do urządzeń wyposażonych w system Google TV lub Android TV. Autorem projektu jest firma TW Electronics, wykorzystująca technologię Powerfoyle.
Powerfoyle – drukowane ogniwo dla pilotów
O samoładujących się pilotach już kiedyś słyszeliśmy. Jeden z nich na rynek wprowadziła firma Samsung i może część z Was już go posiada. Teraz jednak pojawiła się nowa opcja, dedykowana dla telewizorów i przystawek z Google TV lub Android TV.
Nowy pilot otrzymał dostęp do funkcji samodzielnego ładowania się, która oparta jest o technologię Powerfoyle firmy Exeger. Technologia ta pozwala na przetwarzanie światła słonecznego oraz sztucznego, emitowanego przez żarówki lamp wewnętrznych w potrzebną do działania energię.
Technologia Powerfoyle oparta jest o wydrukowane ogniwo, które może przybierać prawie każdy, dowolnie wybrany kształt, a nawet wybrane przez marki wzory czy tekstury. Dzięki temu technologia ta mogłaby znaleźć zastosowanie nie tylko w pilotach, ale również innych produktach inteligentnego i ekologicznego domu, a być odpowiednio dostosowana w produktach różnych firm.
Pilot, o którego energię nie trzeba się martwić
Nowy projekt wygląda praktycznie tak samo jak standardowo dostępne na rynku urządzenie, jednak wyróżnia go niewielki, ale jakże istotny dodatek. W dolnej części urządzenia umieszczono panel fotowoltaiczny, dzięki któremu pilot jest pozbawiony nieekologicznych, wymiennych baterii.
W przeciwieństwie do dostępnego już na rynku urządzenia Samsunga, panel w projekcie TW Electronics zlokalizowany jest pod przyciskami, czyli z przodu urządzenia, a nie na jego tyle. Apple natomiast, w swojej przystawce Apple TV, zdecydował się na nieco inne podejście i postanowił w swoim pilocie zainstalować akumulator, który należy ładować co kilka miesięcy.
Tak naprawdę wszystkie podejścia – zarówno Samsunga, Apple oraz TW Electronics, pod względem ekologii, są właściwe. Nie można tego do końca powiedzieć o pilotach z wymiennymi bateriami AA czy AAA, które przyczyniają się do generowania góry niebezpiecznych odpadów bateryjnych.