Naukowcy z University of British Columbia opracowali nową metodę uzdatniania wody. Pionierska technologia usuwa z wody syntetyczne chemikalia PFAS.
Innowacyjne metody dbania o środowisko
W naszych zbiornikach wodnych, rzekach i deszczówce odkłada się coraz więcej niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów i mikroplastiku. Popularne stają się więc innowacyjne metody oczyszczania wody ze szkodliwych zanieczyszczeń – te celują w plastik, specyficzne rodzaje chemikaliów, będące w stanie funkcjonować przez wiele lat, a nawet generować własny prąd. Tym razem jednak do przełomu doszli naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, którzy opracowali metodę uzdatniania wody skażonej bardzo popularnymi i niebezpiecznymi związkami perfluoroalkilowymi PFAS.
PFAS to syntetyczne chemikalia, które są szeroko stosowane od lat czterdziestych XX wieku w produktach, takich jak naczynia kuchenne z powłoką nieprzywierającą czy w piankach gaśniczych. Ze względu na ich bardzo długi czas rozkładu gromadzą się w środowisku i dostają się do naszych źródeł wody, prowadząc do zagrożeń dla zdrowia, takich jak rak, zaburzenia równowagi hormonalnej i osłabienia układu odpornościowego.
Nowa metoda uzdatniania wody neutralizuje PFAS, zapewniając czystsze i bezpieczniejsze źródła wody dla przyszłych pokoleń. Polega na utlenianiu elektrochemicznym w celu rozbicia PFAS, czyniąc je nieszkodliwymi. Dokonuje się tego poprzez przepuszczanie przez wodę strumienia prądu w celu wytworzenia wysoce reaktywnych rodników hydroksylowych, które skutecznie utleniają szkodliwe substancje.
Przełomowa technika to woda dla przyszłych pokoleń
Nowa technika uzdatniania wody wypada bardzo obiecująco, skutecznie usuwając do 99,9% PFAS z próbek wody w testach laboratoryjnych. Wg. zespołu badawczego metoda jest drastycznie lepsza od konwencjonalnych metod filtracji, takich jak filtry z węglem aktywnym i jest przy tym tańsza oraz wielofunkcyjna.
Oprócz rozwiązania problemu zanieczyszczenia PFAS, innowacyjna technologia uzdatniania wody może również pomóc w wyeliminowaniu innych szkodliwych zanieczyszczeń ze źródeł wody, takich jak pozostałości farmaceutyczne i mikrodrobiny plastiku.
Naukowcy pracują obecnie nad skalowaniem technologii do zastosowania komercyjnego. Więcej o niej można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego zespołu.