Szachy to popularna gra, którą powinien kojarzyć każdy. W erze powszechnego dostępu do sprzętu elektronicznego, do rozgrywki nie musimy posiadać nawet fizycznego egzemplarza szachownicy i pionków, jednak tego typu rozgrywka znacząco różni się od tej klasycznej. iChessOne to natomiast prawdziwe, fizyczne szachy, umożliwiające hybrydowe rozgrywki. Za projekt odpowiedzialni są Polacy!
iChessOne – zestaw do gry w szachy z elektroniczną, składaną szachownicą. Z Polski
Polacy nierzadko wpadają na świetne pomysły i z pewnością to jest jeden z nich. Drużyna iChessOne, w skład której wchodzą polscy inżynierowie – Janusz Lisowski i Lech Bakalarz – postanowili wydać na świat swój owoc pracy – elektroniczny zestaw do gry w szachy.
Jest to naprawdę świetny kawał elektroniki, ponieważ z jednej strony zastosowano w nim najnowsze technologie, a z drugiej, wykonano go całkowicie ręcznie. Projekt wydaje się innowacyjny – to pierwsza na świecie elektroniczna, składana szachownica. A to wszystko dzięki systemowi bezprzewodowej łączności, który ma za zadanie zapewnienie komunikacji dwóm osobnym połówkom szachownicy.
Zestaw nie różni się od zwykłych szachów, natomiast w środku kryje się masa elektroniki. Mimo tego, nie zabrakło standardowego miejsca na wszelkie figury – a także kabel do zasilania i stojak dla smartfona.
Szachownica ma na pokładzie zintegrowane diody LED RGB, które uruchamiają się dopiero po rozpoczęciu gry. Mają naprawdę fajne zastosowania – pokazują m.in. ruchy, jakie określony pionek może wykonywać – co daje zwiększoną szansę amatorom. Do wykrywania pozycji pionków wykorzystywana jest technologia NFC, a to umożliwia gry online.
Diody te przydają się także podczas gry hybrydowej z przeciwnikiem, który może grać z nami z drugiego końca świata przy pomocy aplikacji – wyświetlają bowiem ruchy drugiego gracza. Partyjkę w szachy można też rozegrać ze sztuczną inteligencją, a diody LED mają wskazywać ruchy AI. Genialne do treningów!
A to wszystko na Kickstarterze
Polacy ogłosili swój projekt na platformie internetowej Kickstarter – już w pierwszym dniu uruchomienia przedsięwzięcia, potrzebna do realizacji kwota została uzbierana. Aby uzyskać własny egzemplarz, wystarczy wpłacić kwotę 379 euro (równowartość ~1775 złotych) lub większą – w zależności, jaki zestaw pionków chcemy wybrać.
Kampania potrwa do 12 maja 2023 roku, natomiast wysyłka zestawów powinna rozpocząć się w październiku br.