Inteligentne szachy GoChess (Źródło: particula)
Inteligentne szachy GoChess (Źródło: particula)

Inteligentne szachy przenoszą ruchy przeciwników online na fizyczną szachownicę

Firma Particula, znana z gier elektronicznych, zbiera fundusze na swoje inteligentne szachy w ramach kampanii crowdfundingowej. Elektroniczna szachownica z podświetleniem LED przenosi ruchy online na fizyczne figury.

Gry inne niż wszystkie

Pomimo niepowstrzymanego rozwoju technologii, pozwalającego na wypuszczanie coraz zmyślniejszych cyfrowych gier, zabawek i metod ich konsumowania, gry fizyczne cieszą się niesłabnącą popularnością, a pomysłowi twórcy oferują coraz bardziej niekonwencjonalne metody zabawy w fizycznej przestrzeni. Co jednak by się stało, gdyby pogodzić technologię z fizyczną interakcją? Odpowiedzią jest GoChess, stworzone przez firmę Particula, zajmującą się grami elektronicznymi.

GoChess wygląda jak każda inna szachownica, skrywa jednak w sobie funkcję połączenia z aplikacją poprzez Bluetooth, a pod jej półprzezroczystą powierzchnią kryje się kilka małych robotów na kółkach. Robociki przesuwają magnetyczne szachy tam i z powrotem po planszy w odpowiedzi na ruchy wykonywane w czasie rzeczywistym przez zdalnie zlokalizowanych przeciwników na internetowych platformach szachowych, takich jak Lichness lub Chess.com.

Inteligentne szachy same się przesuwają i podpowiadają

Przeciwnicy mogą grać za pomocą klawiatury komputera i ekranowej szachownicy – nie muszą korzystać z planszy GoChess. Posiadacze szachownicy poruszają swoimi figurami ręcznie, chociaż mogą dodatkowo sprawić, by robociki robiły to za nich za pomocą komend głosowych. Kiedy szachy są przesuwane ręcznie, magnes w każdym elemencie jest wykrywany przez czujniki na planszy, dzięki czemu system wie, który element został przesunięty na które pole.

Oprócz stawiania czoła innym ludzkim graczom, użytkownicy mogą także grać w sztuczną inteligencję online na maksymalnie 32 różnych poziomach trudności. Niezależnie od tego, kim lub czym jest przeciwnik, użytkownicy mogą zdecydować się na coaching przez cyfrowego trenera za pomocą kolorowych diod LED pod każdym kwadratem sugerującym najlepsze ruchy.

Korzystając z aplikacji podczas gry w pojedynkę, można dodatkowo wybrać układanki szachowe rozwijające umiejętności do rozwiązania lub obejrzeć ruchy słynnych historycznych meczów szachowych. Aplikacja dodatkowo śledzi gry użytkowników, śledzi ich postępy i sugeruje, w jaki sposób mogliby się poprawić.

Dostępna jest też wersja Lite z samym panelem z czujnikami i LED-ami bez robotów. Produkt dostępny jest na Kickstarterze w cenie 259 dolarów za pełną wersję i 219 dolarów za wersję Lite.