Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja

Planujesz rozpocząć nowy biznes? Sztuczna inteligencja oszacuje, czy Ci się uda

Sztuczna inteligencja to rodzaj bardzo rozbudowanej technologii przyszłości, która potrafi naprawdę wiele. Co więcej, wciąż doskonali swoje umiejętności i zaskakuje stopniem zaawansowania. Zastosować ją możemy dosłownie wszędzie. Z najnowszych badań wynika, że AI może przewidywać przyszłość… rynkową. Na podstawie analizy publicznych danych z Internetu będzie w stanie określić, czy powstanie nowego biznesu ma sens.

Sztuczna inteligencja przepowie przyszłość Twojego nowego biznesu

Każdy przedsiębiorca, gotowy na otworzenie własnej działalności, najpierw sięga po biznesplan, w którym analizuje potencjalne ryzyko i możliwości rynkowe danego obszaru. Zbieranie danych zajmuje dość dużo czasu, przez co cały proces może się opóźnić. Po zakończonej analizie decydujemy o tym, czy ruszamy ze startupem, czy jednak odpuszczamy i czekamy na kolejne okazje.

A gdyby tak wykorzystać do tego sztuczną inteligencję? W końcu potrafi być niezawodna w wielu dziedzinach. Podobnie myślą też naukowcy z Zurychu, którzy stworzyli system do określania możliwości powstałego przedsiębiorstwa. Wykorzystuje on narzędzie o nazwie Salesforce’s AI Economist, którego celem jest ulepszenie analizy ekonomicznej tak, by była jak najbardziej produktywna.

Amazon, Uber, DoorDash pod lupą

W celu przeprowadzenia testów działania systemu opartego na AI, dokonano analizy podmiotów już istniejących, takich jak Amazon, Uber i DoorDash. Skupiono się na interakcji między platformami a konsumentami, a było to możliwe dzięki uczeniu maszynowemu.

Otrzymane wyniki wskazały na zależność przychodów od aktualnych szoków ekonomicznych. Platformy te miały wtedy tendencję do podnoszenia opłat od kupujących i sprzedających, co przekładało się na maksymalizację zysków. Gdy opłaty pozostawały stałe, podejście algorytmu do maksymalizacji przychodów pokrywało się z dobrobytem całej gospodarki.

Ai startup
AI startup fot. Techcrunch

Jakie ma to znaczenie dla startupów?

Czy w takim razie sztuczna inteligencja przewidzi prawdopodobieństwo sukcesu Twojego nowego biznesu? Badacze z francuskiego Skopai, opracowujący system, są zgodni i twierdzą, że jak najbardziej. Według nich wyżej wymienione narzędzia oparte na AI, wraz z odpowiednią liczbą danych zaczerpniętych z Internetu, mediów społecznościowych czy rejestrów firm, są w stanie przewidzieć, czy dany startup odniesie sukces rynkowy.

AI startup
AI startup fot. Techcrunch

Oczywiście to tylko niektóre informacje poddawane analizie, w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. W etapie końcowym otrzymujemy również istotne wskazówki o sektorach, które wymagają większego nakładu pracy. Dzięki takiej ocenie jesteśmy w stanie podjąć decyzję o rozpoczęciu, bądź zaniechaniu naszych działań.