Android 14 (źródło: blog.google)
Android 14 (źródło: blog.google)

Android 14 używa sztucznej inteligencji do generowania tapet pulpitu

Podczas eventu Google, światło dzienne ujrzała najnowsza wersja systemu Android — Android 14. Razem z nim zaprezentowano także nową serię Pixel 8, Pixel Watch 2 oraz Pixel Buds Pro. Ale skupmy się na tym, co nowego przynosi nam ta aktualizacja.

Ewolucja Androida

W ostatnim roku mieliśmy przyjemność korzystania z Androida 13, który zapewnił nam funkcje takie jak przestrzenny dźwięk czy strumieniowanie aplikacji do komunikacji. Co więcej, Google zdecydowało się wcześniej wprowadzić pewne ulepszenia, które zostały przewidziane pierwotnie dla Androida 14, do poprzedniej wersji. Dzięki temu mogliśmy cieszyć się lepszą wielozadaniowością czy udoskonalonym paskiem zadań.

Android 14 - tworzenie tapet przy pomocy AI (źródło blog.google)
Android 14 – tworzenie tapet przy pomocy AI (źródło blog.google)

Ta aktualizacja natomiast stawia na jeszcze większą personalizację urządzeń. Użytkownicy mają teraz łatwiejszy dostęp do zmiany tapet czy ustawień ekranu blokady — możemy również na niej dodawać skróty do konkretnych aplikacji. Szczególnie interesujące wydają się nowe szablony do personalizacji, które dostosowują się dzięki sztucznej inteligencji do okoliczności. Na przykład, gdy zbliża się burza, widget pogody staje się bardziej wyraźny.

Tapety stworzone przez sztuczną inteligencję

Funkcją Androida 14 , która najbardziej nas interesuje, jako redakcję OIOT, są tapety generowane przez AI. Dzięki zaawansowanym algorytmom możliwe jest jeszcze większe spersonalizowanie tła. Wystarczy wpisać odpowiedni tekst, a zostanie on wygenerowany w formie obrazu.

Android 14 wprowadza technologię Ultra HDR, pozwalającą na robienie jeszcze bardziej żywych i kolorowych zdjęć. Co więcej, Google zintegrowało Health Connect z jego ustawieniami, zapewniając lepszą organizację danych zdrowotnych i większą prywatność. Warto dodać, że pamiętano przy tym o kwestiach bezpieczeństwa. Kiedy aplikacja prosi o dostęp do lokalizacji, użytkownicy są oni dodatkowo informowani, gdy dzieli się ona tymi danymi z innymi firmami.

Udostępnianie lokalizacji innym firmom (źródło: blog.google)
Udostępnianie lokalizacji innym firmom (źródło: blog.google)

Google nie zapomniało również o osobach z niepełnosprawnościami, wprowadzając nowe funkcje dostępności. Osoby ze słabym wzrokiem mogą korzystać z udoskonalonej lupki, a także lepszej regulacji wielkości czcionki.

Nowa wersja systemu jest już dostępna dla urządzeń Pixel. Natomiast na innych urządzeniach z Androidem, takich jak Samsung Galaxy czy OnePlus, pojawi się później w tym roku.