Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata

Góra lodowa Arktyka

źródło: Pixabay

Od początku rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w drugiej połowie XVIII w., wpływ człowieka na Ziemię jest ogromny. W ciągu tych ponad 300 lat średnia temperatura wzrosła o średnio 1,1°C, jednak co ciekawe globalne ocieplenie nie jest regularne. Arktyka może ocieplać się cztery razy szybciej niż reszta świata – ale dlaczego?

Arktyka ociepla się szybciej niż reszta świata?

Wzrost średniej temperatury na Ziemi jest w głównej mierze spowodowany przemysłową działalnością człowieka – stężenie gazów cieplarnianych (takich, jak CO2, CH4 czy N20) cały czas rośnie. Co prawda obok tego mamy czynniki naturalne – m.in. aktywność Słońca i wulkanów, jednak te, w porównaniu z aktywnością człowieka, są naprawdę znikome.

Nowe badania pokazują, że Arktyka w ciągu ostatnich 43 lat ocieplała się niemal 4-krotnie szybciej w porównaniu do reszty świata. Średnie temperatury Arktyki są średnio o 3°C wyższe, niż było to w 1979 roku, ale dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź na to pytanie skrywa lód morski, czyli struktura o grubości od 1 do 5 metrów, która oczywiście powstaje z wody morskiej – zimą zamarza, latem zaś częściowo topnieje.

źródło: mystraysoul | Pixabay

Ten zimą jest pokryty warstwą śniegu, która jest w stanie odbijać do 85% promieniowania słonecznego, jednak gdy lód morski topnieje, warstwa śniegu nie odbija już energii słonecznej. Warto zaznaczyć, że ocean pochłania 90% promieniowania słonecznego, które oczywiście bezpośrednio wpływa na wzrost temperatury Oceanu Arktycznego.

Wyższa temperatura wody powoduje topnienie lodu morskiego, który dodatkowo sprawia, że ocean przyjmuje jeszcze więcej promieniowania, co przyczynia się do dalszego ocieplenia oceanu.

Globalne ocieplenie i jego wpływy

Globalne ocieplenie wpływa nie tylko na topnienie lodu morskiego, ale także m.in. na wieczną zmarzlinę, czyli trwale zamarzniętą warstwę powierzchni Ziemi, która przez co najmniej 2 lata utrzymuje temperaturę poniżej 0°C. Wieczna zmarzlina obejmuje większość terenów Alaski, północnej Kanady czy 65% Syberii, ale także część Grenlandii i Mongolii.

Wzrost temperatury Arktyki sprawia, że wieczna zmarzlina rozmarza, czemu towarzyszą emisje gazów cieplarnianych w małych ilościach, które oczywiście mogą wzrosnąć. Jak widać, wzrost średniej temperatury o 3°C ma realny wpływ – nie tylko na Arktykę, ale także inne miejsca na Ziemi.

Exit mobile version