Arlo Pro 4
fot. Arlo

Arlo wprowadza ograniczenia do starszych kamer

Firma Arlo, jeden z konkurentów urządzeń Nest, przesłała do swoich użytkowników wiadomość o wprowadzeniu nowej polityki nazwanej „End-of-life”. To zła informacja dla osób użytkujących starsze wersje urządzeń, która wprowadzi naprawdę spore ograniczenia w funkcjonalności.

Noworoczne zmiany na… gorsze

Od 1 stycznia 2023 firmy wprowadzają zmiany w swoich regulaminach i politykach. Taką decyzję podjęła również firma Arlo, a wiąże się z nią wycofanie dwóch starszych urządzeń z eksploatacji, co będzie miało miejsce w kwietniu tego roku. Kilka innych sprzętów ma zostać wycofanych również w styczniu przyszłego roku. Arlo zdecydowało się na zawieszenie niektórych usług i funkcji oprogramowania.

Firma podjęła również decyzję o zakończeniu możliwości uruchamiania połączeń alarmowych E911 z dniem 1 kwietnia 2023 roku, a w przyszłym roku ma zamiar zatrzymać usługę Legacy Video Storage.

Z czym wiąże się wycofanie kamery z eksplatacji?

Jak tłumaczy producent, wprowadzenie zmian i wycofanie starszej wersji kamery z rynku, znacząco ograniczy użytkownikowi użyteczność urządzenia. Kamera, którą spotka taki „koniec”, nie będzie już otrzymywała wsparcia w postaci przechowywania danych w chmurze przez 7 dni. Starsze sprzęty nie będą miały też dostępu do aktualizacji oprogramowania czy powiadomień e-mail. Producent nie będzie także udostępniał części zamiennych, poprawiał błędów w oprogramowaniu i w kwestiach bezpieczeństwa.

Secure, źródło: Arlo
Secure, źródło: Arlo

Na ten moment ograniczenia będą dotyczyły urządzeń VMC3030 Gen 3 z 2014 roku oraz VMC4030 Pro z 2016 roku. Ich użytkowanie będzie ograniczone z dniem 1 kwietnia 2023 roku. Oba produkty zostały już wycofane z rynku w 2019 i 2018 roku.

Choć kamery mogą być nadal użytkowane do strumieniowego przesyłu wideo na żywo, a także kontroli i powiadamiania o ruchu, brak dostępu do aktualizacji i zabezpieczeń może niepokoić. Użytkownicy nadal będą mogli przechowywać nagrania lokalnie, a także w chmurze objętej subskrypcją Secure.

Arlo pozbawi również niektórych funkcji kamery z lat 2015-2018, do których należą m. in. urządzenia, takie jak Baby, Pro2, Q, Q+, Lights, a także dzwonek Audio. Nastąpi to w przyszłym roku.