Nowy automatyczny parking w Katowicach (Źródło: Katowickie Inwestycje)
Nowy automatyczny parking w Katowicach (Źródło: Katowickie Inwestycje)

Automatyczny, samoobsługowy parking powstał w samym centrum Katowic

W samym centrum Katowic zakończyła się konstrukcja nowego, automatycznego parkingu. Na powierzchni, na której konwencjonalnie zmieściłoby się 40 samochodów, można zaparkować aż… 240 pojazdów.

Miasta coraz bardziej smart

Inteligentne miasta nie są już pieśnią przyszłości — to innowacje w infrastrukturze, komunikacji i interaktywności wprowadzane tu i teraz. Coraz wydajniejsze środki publicznego transportu i kontrolujące je systemy, skuteczna redukcja korków, inteligentne materiały i opanowująca miasta zieleń stają się podwalinami miast przyszłości, w których życie jest przyjemne i ekologiczne. Jedną z najważniejszych kwestii, jaką muszą zaadresować inżynierowie i architekci to rosnąca liczba samochodów oraz ograniczona powierzchnia do pozostawienia pojazdów. Na szczęście i na to istnieją rozwiązania, a jedno z nich powstało właśnie w samym sercu Katowic.

Na ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach zakończyła się konstrukcja wielopoziomowego, automatycznego parkingu samochodowego. Kilka dni temu sfinalizowano montaż systemu kasowego, teraz przyszła pora na przeprowadzenie odbioru przez spółkę Katowickie Inwestycje. Na przeprowadzenie całej procedury przewidziany został cały drugi kwartał.

Potężny parking w samym centrum

Wartość robiącej ogromne wrażenie inwestycji wynosi 23 miliony złotych. Konstrukcja mierząca 17 metrów wysokości składa się z dwóch zespołów maszyn, łącznie mających 20 modułów parkingowych, każdy z niezależnym wjazdem i 12 platformami parkingowymi. Sumarycznie daje to możliwość przechowania na małej powierzchni 240 pojazdów. Dostawcą urządzeń jest firma Grand.

Gdy przestrzeń zostanie już oddana do użytku, jej obsługa będzie dla zmotoryzowanych bardzo prosta — kierowcy będą mogli pozostawić samochód na platformach, które umieszczą pojazd na odpowiednim miejscu. Nad wszystkim czuwa armia czujników optycznych i świateł ostrzegawczych, pomagających w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku myjni automatycznej. Odbiór będzie równie banalny — po uiszczeniu opłaty pojazd zjedzie na platformie z powrotem na poziom ulicy. W razie jakichkolwiek problemów do dyspozycji klientów zostaną też oddane intercomy, łączące bezpośrednio z obsługą obiektu.

Oficjalne otwarcie i udostępnienie obiektu, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma nastąpić na początku trzeciego kwartału 2023 roku.