Google Home (źrodło: blog.google)
Google Home (źrodło: blog.google)

Funkcje rutyn w Google Home stają się bardziej zaawansowane

Współczesna technologia rozwija się w zastraszającym tempie, a jednym z jej najnowszych osiągnięć jest wprowadzenie zaawansowanej funkcji AI w Google Home. Dzięki niej użytkownicy mogą tworzyć spersonalizowane rutyny, które czynią ich życie bardziej komfortowym i zautomatyzowanym.

Nowa funkcja ułatwia tworzenie własnych rutyn

Rutyny w Google Home pozwalały już wcześniej na automatyzację codziennych czynności – od włączania światła po wyjściu z łóżka, po otrzymywanie powiadomienia o dostawie paczki. Można ich również używać dla całego gospodarstwa domowego – na przykład, codziennie o zachodzie słońca, może być włączane światło na tarasie. Aby uczynić te funkcje jeszcze bardziej zaawansowanymi, wprowadzono edytor skryptów, który pozwala na pisanie i edycję kodu w celu tworzenia bardziej spersonalizowanych automatyzacji.

Osoby z doświadczeniem w kodowaniu zapewne już wcześniej korzystały z tej możliwości, tworząc kreatywne i zaawansowane opcje dostosowane do swoich potrzeb. Teraz producenci wychodzą naprzeciw osób, które do tej pory nie miały doświadczenia w programowaniu. To specjalnie dla nich pojawiła się nowa funkcja o nazwie „help me script„.

Help me script (źrodło: blog.google)
Help me script (źródło: blog.google)

„Help me script” – generowanie kodu za pomocą AI

Ta nowa, eksperymentalna opcja, dostępna jest w edytorze skryptów. Użytkownik po zalogowaniu na swoje konto Google Home i otwarciu go, opisuje po prostu w swoim języku naturalnym to, co chciałby, aby się stało. Na przykład: Jeśli moja zewnętrzna kamera zobaczy kogoś po zmierzchu, włącz światło na tarasie i powiadom mnie. Na uznanie zasługuje to, że nie potrzeba znać żadnych koment, ani technicznych wyrażeń.

Następnie, dzięki wsparciu generatywnej technologii AI, „help me script” generuje odpowiedni kod. Można go łatwo skopiować, wkleić i aktywować w edytorze skryptów. Dodatkowo jest także możliwość modyfikacji według własnych potrzeb. Ponieważ program opiera się na rozbudowanym modelu językowym i stale się uczy, pozwala to na generowanie coraz dokładniejszych i bardziej spersonalizowanych rutyn.