Samojezdne pojazdy od dawna były marzeniem technologicznym, ale Dubaj zamierza uczynić je rzeczywistością w najbliższej przyszłości. Firma Cruise, wspierana przez General Motors i Hondę, ma zamiar uruchomić swoją pierwszą międzynarodową usługę robotaxi poza USA w Dubaju w 2023 roku. Ogłosił te wieści książę Dubaju, Sheikh Hamdana bin Mohammed.
Dubaj ma ambicje być pionierem w tej dziedzinie, stawiając sobie za cel przekształcenie 25% wszystkich podróży w mieście w autonomiczne do 2030 roku. Planuje się, że już w 2023 roku na drogach Dubaju pojawi się ograniczona liczba autonomicznych pojazdów Cruise, a docelowo ma ich być ich ponad 4000.
Korzyści z technologii autonomicznych
Dubaj zamierza obniżyć koszty transportu o 900 mln dirhamów (245,2 mln dolarów), dzięki wprowadzeniu technologii autonomicznych, jak powiedział Sheikh Hamdan. Wykorzystanie tych pojazdów może zwiększyć efektywność transportu, pomóc emiratowi zwiększyć przychody o 18 mld dirhamów rocznie i przynieść oszczędności w wysokości 1,5 mld dirhamów, dzięki redukcji zanieczyszczenia środowiska o 12% rocznie.
Usługa robotaxi w Dubaju będzie korzystać z Cruise Origin – w pełni elektrycznego pojazdu, przedstawionego w styczniu poprzedniego roku. Jak stwierdził Dan Ammann, dyrektor generalny Cruise, pojazd ten uczyni transport bezpieczniejszym, tańszym, przyjemniejszym i bardziej przyjaznym dla środowiska. Co ciekawe, pojazd nie ma kierownicy, a fotele są umieszczone naprzeciwko siebie.
Innowacje i rynek
Samochody robotaxi będą dostosowywane do indywidualnych potrzeb pasażerów z osobistymi portami USB. Prace nad pojazdem mają na cel również umożliwienie mu jazdy z prędkościami autostradowymi. Firma, która pozyskała ponad 7,4 mld dolarów w ciągu ostatnich trzech lat, została wyceniona na 30 mld USD w styczniu.
Wśród inwestorów znaleźli się giganci tacy jak SoftBank, Honda, GM czy Microsoft. Chociaż Cruise chce konkurować z takimi firmami jak Uber czy Lyft, to nie jest jedyną firmą, która eksperymentuje z technologią autonomiczną w ZEA.
Jednak nie tylko oni planują wprowadzenie autonomicznych samochodów do Dubaju. We wrześniu grupa Al Habtoor połączyła siły z izraelską firmą technologiczną Mobileye, by wprowadzić flotę autonomicznych pojazdów i robotaxi w kraju do 2023 roku.
W Abu Dhabi również planuje się wprowadzenie autonomicznych taksówek. Departament ds. Samorządów i Transportu rozpoczął współpracę z firmą Bayanat w ramach projektu, który w pierwszej fazie będzie obejmować trzy autonomiczne pojazdy oferujące darmowe usługi transportowe z hoteli, restauracji i centrów handlowych w Yas Mall.
Rewolucja autonomicznego transportu nadchodzi szybko, a Dubaj jest na pierwszej linii tej zmiany. Z planami na wprowadzenie tysięcy autonomicznych pojazdów w najbliższej dekadzie jest gotowy stać się miastem przyszłości w dziedzinie transportu.