Włoscy naukowcy stworzyli baterie z jadalnych materiałów. Anoda baterii składa się z ryboflawiny, katoda z kwercetyny, a dodatek węgla zwiększa przewodność.
Najciekawsze, użyteczne baterie
W elektronicznym świecie pełnym urządzeń, gadżetów i elektrycznych pojazdów, fundamentem cywilizacji stają się… akumulatory. Kluczowe są więc postępy w rozwijaniu nowych, wydajniejszych konstrukcji, lepszych materiałów oraz tańsze, bezpieczniejsze metody recyklingu i ponownego wykorzystania zużytych produktów. Na bardzo niecodzienny pomysł konstrukcji łączącej całkiem niezłą wydajność z prostotą recyklingu wpadli włoscy naukowcy z Istituto Italiano di Tecnologia, którzy zbudowali… jadalną baterię.
Nie, to nie żart. Eksperymentalne urządzenie składa się z anody wykonanej z ryboflawiny (czyli witaminy B2), a katoda z kwercetyny. Obie substancje występują naturalnie w różnych roślinach i innych produktach spożywczych. Dodatkowo w urządzeniu zastosowano węgiel aktywowany w celu zwiększenia przewodności.
Elektrolit oparty jest o wodę, a membrana między anodą a katodą zapobiegająca zwarciom wykonana jest z powszechnie stosowanych w sushi wodorostów nori. Ostatni element układanki – dwa styki – zbudowane są ze złotej folii spożywczej wystającej z powłoki z wosku pszczelego na anodzie i katodzie.
Urządzenie bezpieczne w spożyciu
Po naładowaniu akumulator 0,65 V jest w stanie zapewnić prąd o natężeniu 48 mikroamperów przez 12 minut lub kilka mikroamperów przez ponad godzinę. Chociaż może nie wydawać się to dużo, podobno wystarcza do zasilania małych urządzeń elektronicznych, takich jak małe diody LED.
Przyszłe potencjalne zastosowania obejmują obwody jadalne i czujniki, które mogą monitorować stan zdrowia, a także czujniki do monitorowania warunków przechowywania żywności. Ponadto, biorąc pod uwagę poziom bezpieczeństwa tych baterii, mogłyby one być stosowane w zabawkach dla dzieci, gdzie istnieje wysokie ryzyko połknięcia. Opracowujemy już urządzenia o większej pojemności i mniejszych rozmiarach.
Mario Caironi, kierownik zespołu badawczego
Więcej o pysznej baterii można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego zespołu.