oko soczewka
(fot. pixabay.com)

Te baterie do inteligentnych soczewek są ładowane… łzami!

Zwykłe soczewki kontaktowe to przeszłość. Nadchodzi czas ich inteligentnych wersji, które pozwolą nam nieustannie współpracować z technologią. Ogromny potencjał zmusza jednak naukowców i producentów do przeprowadzenia zdecydowanej miniaturyzacji elementów elektronicznych, a opracowane baterie są już kolejnym krokiem w kierunku płynnej integracji człowieka z urządzeniami.

Istota i przyszłość inteligentnych soczewek

Inteligentne soczewki kontaktowe mają być rozwiązaniem dla człowieka, które pozwoli na bezpośrednie połączenie cyfrowego interfejsu z narządem wzroku. Tego typu urządzenia są już wyposażane w miniaturowych rozmiarów elektronikę, czujniki oraz wyświetlacze, dzięki którym użytkownik jest w stanie prawidłowo widzieć otaczający go świat wraz z wygenerowanym obrazem w formie nakładki.

Takie rozwiązanie może w przyszłości otworzyć przed ludźmi prawdziwie szerokie horyzonty, od wdrożenia systemów do nawigacji, które pozwolą odnaleźć się w otoczeniu, przez wyszukiwanie informacji, aż do wykorzystania tej technologii w rozrywce. Oznacza to, że kiedyś, osoby wyposażone w inteligentne soczewki będą w stanie bez patrzenia na ekran smartfona w dowolnym momencie i miejscu przejrzeć otrzymane wiadomości czy nawigować po nieznanych miejscach zgodnie z wyświetlanymi w czasie rzeczywistym wskazówkami.

Oko (źródło: Pixabay)
Oko (źródło: Pixabay)

Baterie zasilane łzami

Sama świadomość tego, iż tak zaawansowana technologia mogłaby kiedyś wejść na rynek, jest zachwycająca, jednak sprawa nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Inteligentne soczewki muszą zgromadzić w sobie mnóstwo technologii, w tym baterię, która mogłaby ją zasilać.

Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego, zlokalizowanego w Nanyang, opracowali zupełnie nowy typ baterii. Jej grubość to zaledwie kilka milimetrów, ale jej możliwości są w stanie dostarczyć wystarczająco dużo energii, by zapewnić prąd dla niewielkich urządzeń elektronicznych o niskim poborze mocy.

Jej miniaturowy rozmiar to jednak nie wszystko, co może zachwycić. Badacze bowiem tak dopracowali urządzenie, że wystarczy sól fizjologiczna lub łzy, aby ponownie naładować akumulator. Te innowacyjne baterie są nadal w fazie rozwoju, jednak z biegiem lat mogą stać się prawdziwym wsparciem inteligentnych soczewek.