Firma Acer zaprezentowała biurko rowerowe eKinekt, które pozwoli na jednoczesną pracę biurową i pozostawanie w ruchu. Użytkownik podczas pedałowania wytwarza energię do zasilenia urządzeń, a efekty jego ruchu można łatwo sprawdzić.
Praca biurowa i sport jednocześnie
Acer znalazł rozwiązanie na siedzący, niezdrowy tryb życia i stworzył biurko eKinekt, które praktycznie przymontowano do stacjonarnego roweru. To dowód na to, że da się połączyć pracę biurową czy rozrywkę ze sportem i jednocześnie wytwarzać energię elektryczną dla podłączonych do biurka urządzeń.
Biurko działa w łatwy sposób: aby rozpocząć „jazdę” wystarczy wsiąść i pedałować, a wyświetlacz LCD oraz aplikacja w smartfonie pozwoli na zapoznanie się z informacjami o efektach treningu.
Biurko eKinekt otrzymało od producenta dwa porty USB-A oraz jeden USB-C, a także uchwyt na napój oraz miejsce na torbę. Zarówno obudowa roweru stacjonarnego, jak i blat, zostały wykonane z recyklingowanego tworzywa sztucznego.
Jak działa ładowanie rowerem eKinekt?
Stacjonarny rower przetwarza energię kinetyczną, wytworzoną przez użytkownika, w energię elektryczną, dzięki czemu w ciągu godziny pedałowania, osiągając prędkość 60 obrotów na minutę, użytkownik jest w stanie wygenerować 75 kW mocy. Tak wytworzona energia elektryczna może być wykorzystana przez użytkownika do ładowania swojego sprzętu.
Urządzenie Acer ma dwa tryby, które dostosowują się do użytkownika. Poza regulowaniem wysokości blatu i siedziska, a także oporu stawianego przez pedały, możliwe jest ustawienie trybu pracy lub trybu sportowego. W przypadku trybu pracy, gdy blat zbliżony jest do siedziska, użytkownik będzie miał możliwość przyjęcia bardziej wyprostowanej pozycji, natomiast w przypadku trybu sportowego, gdy blat wysuwany jest do przodu, użytkownik ma możliwość pochylenia się i utrzymania pozycji zbliżonej do tradycyjnego roweru.
Efekty ruchu w aplikacji i cena
W aplikacji eKinekt użytkownik może poznać informacje dotyczące przebiegu treningu. Do parametrów, które można kontrolować, należy m. in. czas trwania jazdy, przejechany dystans, a także prędkość oraz ilość wytworzonego prądu elektrycznego i szacunkową ilość spalonych kalorii. Aplikacja działa zarówno w czasie rzeczywistym, jak i tworzy historię treningów, a także daje możliwość uzupełnienia informacji o wzrost, masę, płeć czy wiek.
Urządzenie eKinekt można będzie kupić w czerwcu za 999 euro, czyli za niecałe 5 tysięcy złotych i trafi na rynek EMEA, czyli do Europy i na Bliski Wschód oraz do Afryki.