Broń hipersoniczna należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych wojskowych wynalazków z uwagi na swoje możliwości bojowe. Pociski wystrzelone z takiej broni osiągają wielokrotności prędkości dźwięku. Obecnie nie istnieją skuteczne systemy przeciw broni hipersonicznej, jednak być może to kwestia następnych lat, bowiem dwa amerykańskie koncerny militarne mają stworzyć dwa pierwsze systemy obronne.
Broń hipersoniczna już nie będzie taka skuteczna?
Amerykańska Agencja Obrony Antybalistycznej (MDA), należąca do departamentu obrony USA, wybrała dwa koncerny militarne – Northrop Grumman oraz Raytheon Missiles and Defense, aby podjęli dalsze prace nad prototypem skutecznego systemu przeciw rakietom hipersonicznym o nazwie GPI (Glide Phase Interceptor).
Jak sama nazwa systemu mówi, ma skupiać się on w głównej mierze na pociskach typu „glide vehicle” (czyli szybujących), które z racji na możliwości bojowe, prędkość i przede wszystkim nieprzewidywalność, są najbardziej niebezpiecznym typem wśród innych pocisków hipersonicznych.
Broń hipersoniczną dzielimy bowiem na kilka typów – balistyczną, która osiąga największe prędkości, jednak porusza się po trajektorii balistycznej (parabolicznej), przez co łatwo obliczyć jej położenie, a także szybującą, która cechuje się najniższą prędkością i trajektorią na niskich wysokościach.
Największym problem stanowi ww. tzw. szybująca broń hipersoniczna, która obiera trajektorię w wysokich warstwach atmosfery ziemskiej (termosfera, mezosfera), w trakcie lotu często zmieniając wysokości. Co więcej, jej prędkość jest także wysoka, bo przekracza Mach 15.
To pieśń przyszłości
Na razie nie wiadomo, jaką formę przyjmie GPI, jednak system będzie składał się z wielu warstw – zbudowany z czujników kosmicznych, radarów naziemnych i innych systemów wojskowych połączonych w jedną sieć, która będzie miała za zadanie przechwytywać i niszczyć broń hipersoniczną.
Kontrakty podpisane w ubiegłbym tygodniu z koncernami mają wartość 60 milionów, a agencja MDA zażądała kolejnych 225 milionów dolarów na program obrony przeciwko broni hipersonicznej.
Pierwsze prototypy mają być gotowe już w lutym następnego roku. Pośpiech można wytłumaczyć, ponieważ coraz to kolejne światowe mocarstwa testują broń hipersoniczną – w tym Chiny, Korea Północna, czy Rosja.