Capsule (źródło: capsule.news)
Capsule (źródło: capsule.news)

Ta aplikacja sprawia, że czytanie wiadomości wygląda jak przeglądanie TikToka

W dobie cyfrowej, gdzie informacje docierają do nas z prędkością światła, pojawia się nowy gracz na rynku aplikacji informacyjnych. Paryski startup pragnie zrewolucjonizować sposób, w jaki szukamy codziennych wiadomości. Zamiast standardowego generatora, Capsule – dzięki AI – ma ambicję stać się TikTokiem dla wiadomości.

Czytanie wiadomości jak przeglądanie TikToka

Doświadczenie korzystania z Capsule przypomina w pewnym sensie przeglądanie aplikacji społecznościowych, gdyż wykorzystuje ona pionowy kanał przewijania, gdzie wiadomości prezentowane są jako serie nagłówków z towarzyszącymi zdjęciami lub zrzutami ekranu z platform takich jak X czy LinkedIn. Użytkownik może kliknąć na dowolny z tych nagłówków, aby przeczytać podsumowanie, a następnie, jeśli chce, może przejść do źródła wiadomości w lewym górnym rogu, aby przeczytać pełny artykuł (lub post w serwisie społecznościowym) bezpośrednio na stronie wydawcy.

Pomysł narodził się w głowach dwóch francuzów – Jérôme’a Boé, który wcześniej opracował aplikację do krótkich filmów Snax oraz Arthura de Villemandy – autora newslettera „Magma”, skupiającego się na trendach i spostrzeżeniach biznesowych. Inspiracją dla ich nowej firmy było znalezienie sposobu na uczynienie wysokiej jakości wiadomości bardziej dostępnymi. W przyszłości planują uporządkować świat wiadomości i informacji w sposób, w jaki Spotify organizuje muzykę, tworząc „playlisty” wiadomości i dodając rekomendacje.

Aplikacja Capsule (źródło: apps.apple.com)
Aplikacja Capsule (źródło: apps.apple.com)

Aplikacja Capsule – misja i cele

Jak twierdzi jeden z założycieli, Capsule nie stara się być kolejną aplikacją w stylu Google News. Ma to być coś więcej niż tylko klikanie w źródło. To punkt wyjścia, z którego użytkownicy zagłębiają się dalej w świat informacji, wciąż odkrywając nowe, tak, aby dać użytkownikom pełniejszy obraz. To jak mini newsletter, pełen klikalnych linków, obrazów i interaktywnych elementów.

Firma wykorzystuje AI do wyodrębnienia niezbędnych informacji lub głównych spostrzeżeń z artykułu. Następnie zespół redakcyjny (10 freelancerów z całego świata) dodaje do nich dodatkowe badania. Są oni określani jako „zapaleni czytelnicy z unikalną perspektywą”. Ich zadaniem jest także wprowadzenie aplikacji nowej treści, gdyż wykorzystana tu sztuczna inteligencja nie potrafi zrobić samodzielnie.

Potrzebujemy zróżnicowanego, subiektywnego podejścia, aby sprawdzić, czy coś pasuje do naszego etosu redakcyjnego, który skupia się na trendach i spostrzeżeniach dla współczesnych liderów.

Jérôme’a Boé.

Każdego dnia do aplikacji dodawanych jest około 20–30 wybranych statystyk, które podkreślają takie rzeczy, jak najważniejsze wiadomości, silne trendy, a nawet słabsze sygnały. AI Jest również wykorzystywana do tworzenia powiązanych artykułów – propozycje znajdują się pod artykułami.

Nie ma tu także bieżących ograniczeń dotyczących źródeł wiadomości, które mogą pojawiać się na kanale. Jak dotąd Capsule dotarła do ponad 400, a liczba ta wciąż rośnie. Można ją pobrać bezpłatnie na iOS.