Sztuczna inteligencja w mediach społecznościowych Facebook i Instagram (źródło: Meta)
Sztuczna inteligencja w mediach społecznościowych (źródło: Meta)

Meta ma nowy generator obrazów. Firma karmi go publicznymi zdjęciami z Facebooka i Instagrama

Meta wprowadza nowatorskie podejście do generowania obrazów sztuczną inteligencją, prezentując platformę, która przekształca tekstowe polecenia w gotowe grafiki. Wykorzystuje do tego ogromny zbiór danych, zawierający 1,1 miliarda zdjęć, które są publicznie dostępne na Facebooku i Instagramie.

Meta AI przekształca tekst w obrazy

Podobnie jak inne narzędzia do syntezy obrazu, takie jak Stable Diffusion, DALL-E 3, czy Midjourney, Imagine with Meta AI generuje nowe obrazy na podstawie tego, co model AI „wie” o koncepcjach wizualnych na podstawie danych szkoleniowych.

Tworzenie obrazów za pomocą nowej witryny wymaga konta Meta, które można zaimportować z istniejącego konta Facebooka lub Instagrama. Każde polecenie skutkuje wytworzeniem czterech obrazów o rozmiarach 1280×1280 pikseli, które można zapisać w formacie JPEG. Obrazy zawierają mały znak wodny „Imagined with AI” w lewym dolnym rogu. Należy jednak nadmienić, że aktualnie funkcja ta została udostępniona tylko w USA.

Ciekawostką jest, że jeśli posiadasz konto na Facebooku lub Instagramie, to istnieje szansa, że model AI Emu, który stoi za Imagine with Meta AI, został wytrenowany także na Twoich publicznie udostępnionych zdjęciach. Jeśli chcesz temu zabiec w przyszłości, to musisz pamiętać o zmianie w ustawieniach prywatności.

Imagine with Meta AI (źródło: imagine.meta.com)
Imagine with Meta AI (źródło: imagine.meta.com)

Tworzenie i modyfikowanie obrazów z przyjaciółmi

Kolejnym fajnym dodatkiem jest „imagine” i „reimagine”, czyli funkcje generowania obrazów z tekstu, które umożliwiają użytkownikom tworzenie i dzielenie się obrazami w czasie rzeczywistym. Początkowy obraz jest udostępniany na grupowym czacie, a następnie jego uczestnicy mogą go modyfikować za pomocą prostych komend tekstowych, za każdym razem uzyskując coś całkiem nowego.

Funkcja Reimagine (about.fb.com)
Funkcja Reimagine (about.fb.com)

Czasami nie wystarczy po prostu o czymś przeczytać – trzeba to zobaczyć i doświadczyć nie tylko poprzez tekst. Reels to świetny sposób na odkrywanie nowych treści, łączenie się z twórcami i czerpanie inspiracji. Teraz rolki dostępne są także w czatach Meta AI. I tak na przykład planując wycieczkę zagraniczną, użytkownik (póki co tylko ten znajdujący się na terytorium USA) będzie mógł poprosić o polecenie najlepszych miejsc do odwiedzenia w formie rolek. W ten sposób Meta AI pomoże w podjęciu decyzji, które atrakcje należy zobaczyć w pierwszej kolejności.

Meta AI Reels (źródło: about.fb.com)
Meta AI Reels (źródło: about.fb.com)

Ulepszenia na Facebooku

Meta AI wprowadza również szereg innowacji na Facebooku, mających na celu ułatwienie codziennego korzystania z platformy, od tworzenia życzeń urodzinowych po sugestie tematów w grupach i ulepszanie postów. Kolejną rzeczą jest sugerowanie odpowiedzi w prywatnych wiadomościach (DM), w celu ułatwienia twórcom nawiązywania kontaktu ze swoją społecznością. W fazie testów jest również nowy sposób łatwego tworzenia i udostępniania obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję na Facebooku — na przykład używanie Meta AI do konwertowania obrazów z orientacji poziomej na pionową, aby można było łatwiej udostępniać je w Stories.